Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz

Jest jedyną kobietą, która pojawia się w panteonie polskich architektów krajobrazu. Większość projektów Aliny Scholtz znajdziemy w Warszawie, gdzie do dziś setki tysięcy mieszkańców korzystają z zielonych przestrzeni jej autorstwa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Twórczyni współczesnego krajobrazu Warszawy” – tak określają Alinę Scholtz organizatorzy aktualnej wystawy w Muzeum Woli. Projekty, szkice czy zdjęcia realizacji architektki to tylko niektóre materiały, jakie zobaczą Państwo na ekspozycji. Wystawę wzbogaca przestrzeń WolaLab – miejsce stworzone z myślą o analizie miejskiej zieleni.

O przedwojennych i powojennych projektach Aliny Scholtz (1908-1996) rozmawiamy w podcaście z Ewą Perlińską-Kobierzyńską, jedną z kuratorek wystawy, oraz Natalią Budnik – architektką krajobrazu. Prace Scholtz wyróżnia dostosowanie projektów do lokalnych warunków oraz tworzenie świadomych kompozycji roślin, zaplanowanych w cyklu rocznym. W jej realizacjach pojawia się wiele drzew, wśród których ważne miejsce zajmuje lipa warszawska – gatunek, o której usłyszą Państwo więcej w audycji. Zapraszamy do słuchania!

Wystawa potrwa do 28 listopada 2021 roku.

Fot. Portret Aliny Scholtz z wazonem, z archiwum spadkobierców.

Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera