„Nekropolia na Bajkowej Górze” – nowa wystawa przed Kordegardą

Spacerując Krakowskim Przedmieściem w Warszawie, można zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć wystawę poświęconą mało znanej, kijowskiej nekropolii. Opowieść o „Bajkowej Górze” złożona jest z fotografii autorstwa Norberta Piwowarczyka oraz komentarzy Bartłomieja Gutowskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem.

Naszym gościem jest Bartłomiej Gutowski, który opowiada o historii i współczesności cmentarza. Na wystawę składa się 10 plansz ze zdjęciami i komentarzami. Obok współczesnych fotografii znajdziemy tam archiwalne ilustracje, pozwalające zajrzeć w przeszłość nekropolii. „Warto wspomnieć, że w roku 2021 na zlecenie Instytutu Polonika przeprowadzono inwentaryzację pomników nagrobnych na cmentarzu Bajkowa (powstałych do końca 1945 roku). Wystawa ‘Nekropolia na Bajkowej Górze. Polskie ślady na cmentarzu Bajkowa’ przy Krakowskim Przedmieściu, podobnie jak planowane na 2022 r. wydanie popularnonaukowej książki o kijowskiej nekropolii, jest pokłosiem tamtych prac” – mówi Gutowski.

Na wystawę zaprasza Dyrektor Narodowego Centrum Kultury – prof. Rafał Wiśniewski, który podkreśla dużą wartość poznawczą ekspozycji: „Nekropolie stanowią ważny element naszego dziedzictwa. Te zlokalizowane poza granicami naszego kraju często są nam zupełnie nieznane, a przecież znajdujące się tam mogiły to interesujące ślady polskiej obecności. Doceniam, że Instytut Polonika dba o takie miejsca i przywraca je naszej pamięci. Ekspozycja plenerowa, prezentująca kijowski cmentarz Bajkowa, podobnie jak wcześniejsze wspólne przedsięwzięcia wystawiennicze, w których organizacji Narodowe Centrum Kultury wspiera zespół Pani Dyrektor Janiszewskiej, ma bez wątpienia walory edukacyjne”.

Wystawa jest dostępna do 4 stycznia 2022 roku.

„Nekropolia na Bajkowej Górze” – nowa wystawa przed Kordegardą – transkrypcja podcastu

Wernisaż wystawy fot. Aleksandra Gliniecka / NCK
Wernisaż wystawy fot. Aleksandra Gliniecka / NCK
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera