Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w czterech odsłonach

24 listopada minęło 130 lat od urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W Audycjach Kulturalnych wspominamy poetkę w rozmowie z Waldemarem Śmigasiewiczem, reżyserem spektaklu muzycznego „Lilka z Kossaków. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w czterech odsłonach”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Spektakl można obejrzeć bezpłatnie na stronie internetowej www.playkrakow.com. „To historia miłości rozpisana na cztery znakomite aktorki – zmysłowa, pełna humoru i wzruszeń podróż przez życie tytułowej Lilki. Przez secesyjny Kraków i Wiedeń, po Zakopane i okupowaną Warszawę. Przez namiętność i gorycz, śluby i zdrady, humor i tęsknotę po wróżby z kart i magię. Paulina Holtz kreśli wyrazistą postać młodej Marii, Joanna Żółkowska to Lilka ironiczna i kokieteryjna, Magdalena Zawadzka portretuje Pawlikowską-Jasnorzewską patrzącą na własne życie z perspektywy czasu, Krystyna Tkacz wnosi w ten obraz dawkę muzyki.”

Jak zauważa Waldemar Śmigasiewicz, poetka, która zajmowała się również magią i teorią dziejów, egzystowała pomiędzy liryzmem a egocentryzmem. Jej życie naznaczone przez wojnę, chorobę i rozłąkę z bliskimi, ostatecznie wymyka się stereotypowym opiniom.

Grafika: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska w czterech odsłonach – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera