(Polska) historia Nagrody Nobla

Od 10 grudnia 1901 roku przyznawana jest Nagroda Nobla. Do nagradzanych dziedzin należą; literatura, fizyka, chemia, fizjologia (lub medycyna) oraz nauki ekonomiczne. Wciąż wielkie znaczenie ma Pokojowa Nagroda Nobla. W tym roku obchodzimy 120 rocznicę ufundowania nagrody.

Nagroda została ustanowiona przez szwedzkiego wynalazcę Alfreda Nobla. Od 1786 Akademię Szwedzką tworzy 18 członków elitarnego grona, z których każdy sprawuje swoją funkcję do końca życia. Wśród członków Akademii wykształciły się również pewne tradycje, które trwają do dziś. Za udział w obradach nie otrzymują oni wynagrodzenia, a jedynie srebrne żetony z wizerunkiem Alfreda Nobla. Mogą je wymienić na pieniądze. Po spotkaniach członkowie Akademii udają się do konkretnej restauracji, gdzie zawsze na obiad jedzą grochówkę.

Nasz gość, prof. Anna Pycka z Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, opowiedziała Audycjom Kulturalnym o polskich laureatach Literackiej Nagrody Nobla. Każde wyróżnienie to wiele emocji i ogromny zaszczyt. Prestiż nagrody daje też szansę na promocję kraju pochodzenia laureatów. Dwa lata temu Nagroda Nobla została przyznana Oldze Tokarczuk i w tym momencie jest ona ostatnią uhonorowaną tym wyróżnieniem Polką.

fot. Domena publiczna / Pixabay.

(Polska) historia Nagrody Nobla – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera