W serii Powrót pisarzy Narodowego Centrum Kultury ukazuje się Tamten brzeg Kajetana Morawskiego – książka zawierająca 23 wspomnienia i szkice z kilkudziesięciu lat działalności na rzecz społeczeństwa polskiego.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Publikacja, wydana po raz pierwszy w roku 1960 w Paryżu, również dziś stanowić może cenne źródło wiedzy o historii polityki doby międzywojennej. Wspomnienia obejmują historię rodziny autora, okres czynnego udziału w życiu politycznym przed i w czasie wojny oraz krótkie szkice dotyczące ważnych wydarzeń historycznych bądź wybitnych postaci epoki. Ludzi i sytuacje z wielkopolskiej wsi, z pokoi ministerstwa w Warszawie i z salonów dyplomatycznych w Paryżu Morawski opisuje wnikliwie i elegancko. W Audycjach Kulturalnych zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jerzym Markiem Nowakowskim, doktorem nauk historycznych, dyplomatą, ambasadorem Polski na Łotwie oraz w Armenii – redaktorem wcześniejszych wydań książki oraz z autorem wstępu do najnowszego wydania.
Kajetan Morawski urodził się 19 kwietnia 1892 roku w starej ziemiańskiej rodzinie. Był autorem jednej z najbardziej błyskotliwych karier w polskiej dyplomacji okresu międzywojnia. Po wybuchu wojny kontynuował działalność polityczną we Francji, gdzie jego mieszkanie pełniło funkcję nieformalnej ambasady. I choć niemal pół życia spędził na obczyźnie, o sobie samym pisał: „Jestem synem wsi wielkopolskiej”.
To trzecia obok Rachunku sumienia Józefa Łobodowskiego i W tawernie „Pod Białym Koniem” Tadeusza Wittlina pozycja z serii Powrót pisarzy wydawnictwa NCK, prezentująca polską literaturę emigracyjną. Tom wspomnień Drugi brzeg pierwotnie ukazał się w 1960 roku w Paryżu i natychmiast został uhonorowany prestiżową nagrodą londyńskich „Wiadomości”. Jurorów ujęły przede wszystkim wspaniała polszczyzna autora oraz bogata narracja, w której Kajetan Morawski odsłania przed czytelnikiem kulisy polskiej dyplomacji i światowej polityki.
Wśród 23 opowieści, które składają się na Tamten brzeg, znalazły się wspomnienia autobiograficzne, sylwetki różnych wybitnych osobistości, takich jak Józef Lipski, Charles de Gaulle czy Antoine de Saint-Exupéry, a także rozważania nad bieżącymi i historycznymi wypadkami. Autor ocenia je z elegancką powściągliwością i uderzającą trafnością, jak przystało na bacznego obserwatora i uczestnika tamtych wydarzeń.
Celem nowej serii wydawniczej Narodowego Centrum Kultury pod tytułem Powrót pisarzy jest zaprezentowanie utworów pisarzy emigracyjnych. To symboliczny akt przywrócenia właściwego miejsca w kulturze polskiej twórcom, którym odmawiano tego publicznie w Polsce do roku 1989.
Tamten Brzeg. Wspomnienia i szkice
Autor: Kajetan Morawski
Opis pochodzi ze strony Narodowego Centrum Kultury.
Wydawnictwo do nabycia w księgarni NCK.
„Tamten brzeg” Kajetana Morawskiego – transkrypcja podcastu