Premiera płyty Znaki Zodiaku poetyckiego duetu Kaczmarski- Łapiński

premiera znaki zodiaku

Premiera płyty Znaki Zodiaku poetyckiego duetu Kaczmarski-Łapiński to owoc wielu lat twórczych poszukiwań i producenckich zmagań.

Mój Zodiak – tomik poetycki Jacka Kaczmarskiego – ukazał się w 1985, a dziś premierę ma płyta z muzycznymi interpretacjami 12 wierszy pochodzących z tego wydawnictwa, których bohaterami są nie tyle znaki zodiaku, co ludzie portretowani w ten sposób przez autora.

Już wiele lat temu Jacek Kaczmarski stwierdził, iż muzyczna wersja wierszy wykonana przez jedną osobę z towarzyszeniem gitary może być zbyt monotonna. Teksty przekazał przyjacielowi kompozytorowi Zbigniewowi Łapińskiemu, lecz choroba uniemożliwiła mu dokończenie aranżacji i nagranie płyty. Zadanie przekazał Marcinowi Partyce, który zaaranżował utwory na jedenastoosobowy zespół, sam zasiadł za fortepianem, a następnie koordynował nagrania płyty. Twórcom płyty zależało na zachowaniu autorskiej wizji Zbigniewa Łapińskiego, a to wiązało się długim procesem poszukiwania producenta, którym zostało Narodowe Centrum Kultury.

Do jej nagrania zaproszeni zostali przyjaciele oraz współpracownicy Zbigniewa Łapińskiego, jak i młodzi wykonawcy: Marian Opania, Joanna Jeżewska, Jakub Sienkiewicz, Jan Kondrak, Justyna Panfilewicz i Izabela Szafrańska.

W audycji o bohaterach utworów opowiadają Joanna Jeżewska, Jakub Sienkiewicz i Marian Opania, zaś historię powstania płyty przybliżają Katarzyna Walentynowicz i aranżer, kierownik muzyczny i kompozytor jednego z utworów Marcin Partyka.

Premiera płyty: 18 października 2018 r. (o godz. 20.00, w Teatrze Loch Camelot), podczas 54. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Płytę można nabyć przy okazji koncertów oraz w sklepie NCK.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera