29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.
Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.
Tytusowi Chałubińskiemu zawdzięczamy wiele. Doktor szczególnie ukochał sobie Zakopane, które dzięki niemu szybko zyskało status popularnej miejscowości uzdrowiskowej. Jego górskie wyprawy przecierały nowe szlaki tatrzańskie. W 1873 r. pomógł Zakopiańczykom w opanowaniu epidemii cholery, nie tylko lecząc, ale również edukując.
Pasja przyrodnicza doprowadziła go do stworzenia monumentalnych zbiorów okazów przyrodniczych, z „Zielnikiem mchów tatrzańskich” na czele. Na pierwszej wystawie wirtualnej poświęconej Tytusowi Chałubińskiemu, Muzeum Tatrzańskie udostępnia jego kolekcje geologiczne i botaniczne, w tym preparaty mchów wykonane przez samego doktora.
„Angażował się w pełni we wszystko, co robił” – tak o Chałubińskim mówi w Audycjach Kulturalnych dr Marcin Warchałowski, kurator ekspozycji. W podcaście usłyszą Państwo o zakopiańskim okresie życia Chałubińskiego, jego działaniach na rzecz społeczeństwa i rozwoju nauki.
„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” można oglądać na stronie Muzeum Tatrzańskiego. Wystawę dofinansowano ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Fotografie dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego.
T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr – transkrypcja podcastu