T jak Tytus – 200 lat temu urodził się Król Tatr

29 grudnia 1820 r. w Radomiu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych Polaków XIX wieku. Dziś pamiętamy go przede wszystkim jako lekarza niosącego bezinteresowną pomoc, wspaniałego taternika i zapalonego kolekcjonera.

Tytusowi Chałubińskiemu zawdzięczamy wiele. Doktor szczególnie ukochał sobie Zakopane, które dzięki niemu szybko zyskało status popularnej miejscowości uzdrowiskowej. Jego górskie wyprawy przecierały nowe szlaki tatrzańskie. W 1873 r. pomógł Zakopiańczykom w opanowaniu epidemii cholery, nie tylko lecząc, ale również edukując.

Pasja przyrodnicza doprowadziła go do stworzenia monumentalnych zbiorów okazów przyrodniczych, z „Zielnikiem mchów tatrzańskich” na czele. Na pierwszej wystawie wirtualnej poświęconej Tytusowi Chałubińskiemu, Muzeum Tatrzańskie udostępnia jego kolekcje geologiczne i botaniczne, w tym preparaty mchów wykonane przez samego doktora.

„Angażował się w pełni we wszystko, co robił” – tak o Chałubińskim mówi w Audycjach Kulturalnych dr Marcin Warchałowski, kurator ekspozycji. W podcaście usłyszą Państwo o zakopiańskim okresie życia Chałubińskiego, jego działaniach na rzecz społeczeństwa i rozwoju nauki.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” można oglądać na stronie Muzeum Tatrzańskiego. Wystawę dofinansowano ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Fotografie dzięki uprzejmości Muzeum Tatrzańskiego.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Martyna Matwiejuk

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera