„Szkice z Polski” – obraz życia w przedwojennym kraju

„Ten film jest po prostu piękny. Kiedy się go dzisiaj ogląda, jest to naprawdę wspaniała, nostalgiczna podróż do lat dwudziestych” – mówi Michał Pieńkowski (FINA). W ramach festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w Białymstoku zaprezentowano unikatowy materiał ukazujący przedwojenną Polskę. To amatorski film belgijskiego podróżnika, który kilkukrotnie odwiedził nasz kraj.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Szkice z Polski” odkryto kilka lat temu w zbiorach belgijskich Królewskich Archiwów Filmowych (La Cinémathèque Royale de Belgique). To materiał ukazujący różne zakątki Polski lat międzywojennych – od życia dużych ośrodków miejskich przez świąteczne zwyczaje miasteczek, po skarby polskiej natury. Jest to podróżniczy film amatorski zapisany na taśmie 35mm. Jego autor – Maurice Bekaert – był przemysłowcem, odwiedzającym Polskę w celach biznesowych. Przy okazji, jako zapalony kinoman, filmował rozmaite zakątki kraju. Materiał, choć amatorski, został zrealizowany w bardzo dobrej jakości w latach 1920-1931.

W Audycjach Kulturalnych o filmie opowiada Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego – filmograf, miłośnik kina przedwojennego. Rozmowa została zarejestrowana podczas festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar w Białymstoku, gdzie film został zaprezentowany wraz z muzyką wykonywaną na żywo przez zespół Polski Piach.

Kadry z filmu: Cinématheque Royale de Belgique, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

„Szkice z Polski” – obraz życia w przedwojennym kraju – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera