Historia „Dzieł utraconych” na dużym ekranie

„Dzieła utracone” to cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych, które przybliżają losy zaginionych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki, pochodzących z polskich zbiorów. Twórcy skupiają się przede wszystkich na okolicznościach, w jakich powstały prace, a także na historiach ich autorów.

W skład cyklu, który wyreżyserowała Agnieszka Trzos, wchodzą dwa filmy opowiadające o losach prac, które udało się odzyskać, a także o dwóch, które wciąż znajdują się na liście dzieł utraconych w czasie wojny.

Każdy z nich tworzy wątek fabularyzowany, który opowiada o bohaterach dzieła (m.in. o bogini Dianie, uwiecznionej w postaci rzeźby zakupionej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego) lub artystach (m.in. losy Jacka Malczewskiego). W przypadku dzieł, które udało się odzyskać („Portret młodzieńca w peruce”, „Diana”), twórcy filmów dotarli do osób zaangażowanych w proces restytucji. Z kolei w „Gitarze” (kolażu Pabla Picassa) przybliżona została postać Stanisława Ignacego Witkiewicza, który wszedł w jego posiadanie.

Filmy będą wyświetlane na specjalnych pokazach m.in. w muzeach czy domach kultury, trafią także na platformę należącą do producenta, Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, www.35mm.online.

W Audycjach Kulturalnych o pracy nad filmami opowiedziała reżyserka i scenarzystka Agnieszka Trzos. Autorem zdjęć jest Tomasz Kaczor.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Agnieszki Trzos.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera