Marek Biliński – życie jest muzyką

Film w reżyserii Grzegorza Brzozowicza opowiada historię życia i twórczości pioniera polskiej muzyki elektronicznej – Marka Bilińskiego. To także opowieść o historii powojennej Polski. O dokumencie rozmawiamy z reżyserem i głównym bohaterem filmu.

Początkowo, Marek Biliński nie zgodził się na stworzenie tego filmu. Jak przyznaje w podcaście, przekonały go dopiero dłuższe rozmowy z Grzegorzem Brzozowiczem i zespołem filmowym. Ostatecznie powstała produkcja przybliżająca muzyczną ścieżkę kompozytora, ważne koncerty i wydawnictwa. Wykorzystując materiały z epoki reżyser nakreślił też powojenne polskie realia – zasiedlenie Ziem Odzyskanych, propagandę sukcesu epoki Edwarda Gierka, fenomen festiwalu w Jarocinie czy czasy „wolnego” handlu lat 90.

O pracach nad filmem i wyjątkowych wydarzeniach, które udało się w nim uwiecznić, opowiadają Marek Biliński i Grzegorz Brzozowicz.

Producentem wiodącym filmu jest Narodowe Centrum Kultury. Dokument będzie można obejrzeć na antenie TVP1 30 maja 2024 roku kilka minut po godz. 23.00.

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera