Marek Dolecki. Uważne spojrzenie

„Myślę, że świat fotograficzny w Białymstoku nie wyglądałby tak samo bez niego” – mówi Marcin Pawlukiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury, kurator wystawy fotografii Marka Doleckiego. Wernisaż ekspozycji we foyer Kina Forum odbył się w ramach festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Choć Marek Dolecki nie pochodził z Podlasia, zżył się z Białostocczyzną i przez kilka dekad dokumentował jej życie. Od 1988 roku pracował jako fotoreporter w lokalnej prasie. Portretował mieszkańców wsi, uwieczniał religijne obrzędy i podlaskie krajobrazy. Za swoją pracę został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. Zostawił po sobie mnóstwo negatywów.

„Był człowiekiem, który – choć troszkę w cieniu – wiele robił”, usłyszą Państwo w rozmowie z kuratorem wystawy zatytułowanej „Marek Dolecki. Uważne spojrzenie”. Do 16 października 2023 roku można oglądać ją w Białymstoku. To fotografie z lat 70., 80. i 90., ukazujące wieś oraz jej mieszkańców, obrzędy i sielskie pejzaże. Jak przekonuje Marcin Pawlukiewicz, najważniejszą częścią ekspozycji są portrety. Marek Dolecki miał bowiem niezwykłą umiejętność bycia bardzo blisko ludzi.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy zarejestrowanej podczas festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar.

Zdjęcia: widoki wystawy fot. Marcin Pawlukiewicz

Marek Dolecki. Uważne spojrzenie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera