W serii wydawniczej „Myśl o kulturze” ukazała się praca Anthony’ego P. Cohena zatytułowana „Symboliczne konstruowanie wspólnoty”. Publikacja brytyjskiego antropologa społecznego po raz pierwszy trafia w ręce polskiego czytelnika. O książce rozmawiamy z redaktorami naukowymi tomu – dr Izabelą Bukalską i prof. Rafałem Wiśniewskim.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Anthony P. Cohen opublikował „Symboliczne konstruowanie wspólnoty” w 1985 roku. Mimo upływu niemal czterech dekad, jego praca pozostaje wciąż aktualna. Naukowiec stanął w poprzek dotychczasowych poglądów na temat wspólnoty – pojęcia trudnego do precyzyjnego zdefiniowania, pełnego wewnętrznych sprzeczności. Według Cohena, wspólnota ma charakter wysoce symboliczny. Badacz przygląda się także relacjom jednostki ze społeczeństwem – jego rozważania udowadniają, że wspólnotowość i indywidualność nie muszą się wykluczać.
„Ta książka jest swoistą podróżą antropologiczną. Cohen daje wiele przykładów z różnych badań i umiejętnie je wykorzystuje” – mówi w audycji prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. „To książka bardzo aktualna, ponieważ pokazuje, że nasze granice kulturowe i nasze przynależności są o wiele trwalsze niż struktura, niż instytucje” – dodaje dr Izabela Bukalska. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Książka jest dostępna w księgarni Wydawnictwa NCK.
Symboliczne konstruowanie wspólnoty – transkrypcja podcastu