„Ruch tektoniczny” – powojenna architektura województwa świętokrzyskiego

Gościem Audycji Kulturalnych jest Kacper Kępiński – autor przewodnika po współczesnej architekturze województwa świętokrzyskiego. Publikację wydał Narodowy Instytutu Architektury i Urbanistyki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Województwo świętokrzyskie to jeden z najstarszych geologicznie regionów w Europie. Wyjątkowe ukształtowanie terenu i dostępne surowce zadecydowały o kształcie wielu powstałych tam obiektów. W książce „Ruch tektoniczny” znajdziemy najciekawsze przykłady budynków użyteczności publicznej, obiektów sportowych, sakralnych czy mieszkaniowych ostatnich dekad.

Jak pisze we wstępie autor, „prowincjonalny charakter regionu, wynikający między innymi z braku silnych ośrodków miejskich i z trudnej, najnowszej historii transformacji, sprawia, że ziemia kielecka pozostaje dla wielu nieodkryta”. Zmienić to może lektura przewodnika.

Z Kacprem Kępińskim rozmawiamy m.in. o pracy nad książką, o obiektach powiązanych z krajobrazem i umiejętności odczytywania lokalnego kontekstu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

O stołecznej architekturze lat 90. opowiadała w Audycjach Kulturalnych Aleksandra Stępień-Dąbrowska, autorka książki „Jakby luksusowo”.

„Ruch tektoniczny” – powojenna architektura województwa świętokrzyskiego – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera