Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.

„Staram się zdejmować te budynki z półki z kuriozami” – mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska, autorka książki, o której rozmawiamy w podcaście.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Lata 90. XX wieku w Polsce to czas nadziei, przełomu, wyzwolenia – zarówno w życiu społecznym, jak i w architekturze. Prądy światowe, które dotarły do nas z opóźnieniem, i nowe otwarcie na rzeczywistość zostały skonfrontowane z reliktami ciężkiej komunistycznej nocy” – ze wstępu Tomasza Sławińskiego.

„Dekada lat 80. była przede wszystkim dekadą budowlanego marazmu, budowania głównie pod normatywy, bardzo sztywnego trzymania się budowlanych reguł, a jednocześnie upadku rzemiosła architektonicznego” – mówi gość Audycji Kulturalnych. W swojej książce Aleksandra Stępień-Dąbrowska opisuje barwność i różnorodność warszawskiej architektury lat 90., wskazując również na przeszkody i problemy dotykające ówczesne budownictwo. Manhatanizacja, kalamburowość, indywidualizm, powroty do przeszłości – jak patrzymy dziś na architekturę w pierwszych latach po transformacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Książka „Jakby luksusowo” została wydana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Zdjęcia: Tomasz Kubaczyk

Miłośnikom stołecznej architektury polecamy również nasz podcast o projekcie „Ściany Wschodniej” Zbigniewa Karpińskiego.

Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90. – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera