Odnaleziona muzyka teatralna Krzysztofa Pendereckiego – koncert dla dzieci

27 maja w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert przygotowany z myślą o najmłodszych. Zabrzmi muzyka napisana przez Krzysztofa Pendereckiego do spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Partytury stworzone w 1957 roku na zamówienie łódzkiego Teatru Lalek Arlekin odnaleziono niedawno.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Po raz pierwszy od końca lat 50. na żywo zabrzmi muzyka stworzona przez Krzysztofa Pendereckiego do spektaklu lalkowego opartego na baśni Marii Konopnickiej. Pod kierownictwem prof. Macieja Tworka w Lublinie zagrają soliści Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz pianista Krzysztof Książek. W rolę narratora wcieli się aktor Sławomir Holland, a całość dopełni przygotowana na tę okazję animacja Krzysztofa Głażewskiego.

W Audycjach Kulturalnych gościmy prof. Macieja Tworka – dyrygenta i wieloletniego asystenta Krzysztofa Pendereckiego oraz dr Magdalenę Figzał-Janikowską – teatrolog i kulturoznawczynię zaangażowaną w projekt „Muzyczny ślad Krakowa”. Nasi rozmówcy odkrywają kulisy odnalezienia i nagrania zapomnianych utworów teatralnych kompozytora.

„Koniec lat 50. i początek lat 60. to czas, gdy dużo nowych i ciekawych tendencji pojawia się w teatrze lalkowym. Coraz częściej wprowadzani są aktorzy i zdecydowanie zmienia się warstwa muzyczna” – mówi dr Magdalena Figzał-Janikowska. „Ślady pierwszych kroków kompozytorskich Krzysztofa Pendereckiego, jeśli chodzi o muzykę do obrazu, znajdziemy w jego późniejszych wielkich oratoriach czy symfoniach” – przekonuje prof. Maciej Tworek. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Szczegóły wydarzenia organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka znajdą Państwo na stronie: https://www.nck.pl/aktualnosci/penderecki-jakiego-nie-znacie-na-dzien-dziecka-w-lublinie

W audycji usłyszą Państwo fragmenty muzyki do spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, zarejestrowane na płycie „Krzysztof Penderecki. Muzyka teatralna i filmowa” (wyd. DUX).

Odnaleziona muzyka teatralna Krzysztofa Pendereckiego – koncert dla dzieci – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera