Megaloman, towarzysz, idol młodzieży – różne oblicza Zbigniewa Nienackiego

Choć sympatyczny Tomasz NN, czyli legendarny „Pan Samochodzik”, podbił serca całych pokoleń młodych czytelników, to jego autor miał zaskakująco odmienny charakter od stworzonego przez siebie bohatera. Był zaciekłym komunistą, marzył o sławie oraz wielkiej karierze. By zrealizować te cele, był gotów na największe świństwa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zbigniew Nienacki (1929-1994) urodził się jako Zbigniew Nowicki, jednak kompromitacja podczas wyjazdu do Moskwy, kiedy studiował w łódzkiej szkole filmowej, zmusiła go do zmiany nazwiska, pod którym publikował. Nienacki już od czasów licealnych sympatyzował z ideami komunistycznymi, które pozostały mu bliskie do końca życia. W archiwach zachowały się dokumenty potwierdzające, że autor „Pana Samochodzika” współpracował z PRL-owskimi tajnymi służbami.

Największym komercyjnym sukcesem Nienackiego był bez wątpienia cykl książek o Panu Samochodziku. Choć w książkach wybrzmiewają dydaktyczne i propagandowe nuty, a funkcjonariusze MO i ORMO opisywani są w zaskakująco pozytywnym świetle, to mimo to czytelnicy pokochali przygody Pana Tomasza, który z pomocą harcerzy ratuje polskie zabytki i walczy z przestępczością. Korzysta z niepozornego samochodu, który potrafi zmienić się w amfibię, a pod maską skrywa silnik Ferrari. Co ciekawe, cykl – mimo śmierci autora – jest wciąż kontynuowany i doczekał się już ponad 160 części!

Historię innego wybitnego twórcy, Lechosława Marszałka, twórcy Reksia, można poznać tutaj.

Nienacki został także zapamiętany jako „pornograf”, a to za sprawą publikowanej w odcinkach powieści „Raz w roku w Skiroławkach”. Erotyczne zabarwienie utworu wywołało poruszenie wśród krytyków i recenzentów oraz sensację wśród czytelników. Całość szybko stała się trudnodostępnym białym krukiem, a kopie na czarnym rynku osiągały zawrotne kwoty.

Prywatnie Zbigniew Nienacki był samotnikiem, który jednak nieustannie zabiegał o towarzystwo kobiet. U szczytu popularności zostawił Łódź na rzecz mazurskiego Jerzwałdu, w którym do dziś znajduje się jego okazałe domostwo. W lokalnym Muzeum Warmii i Mazur znajduje się cała kolekcja pamiątek po autorze: wśród nich listy od czytelników, zdjęcia oraz przedmioty osobiste.

O tajemnicach twórcy „Pana Samochodzika” opowiedział pisarz i dziennikarz Jarosław Molenda, autor książki „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”.

Zdjęcia: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Megaloman, towarzysz, idol młodzieży – różne oblicza Zbigniewa Nienackiego – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera