„Spojrzenie na świat, które się nie starzeje”. Malarstwo Wiesława Ochmana

Prace malarskie jednego z najsłynniejszych polskich tenorów lirycznych Wiesława Ochmana, można oglądać w Muzeum w Lewkowie. Większość z nich to pejzaże malowane w Hiszpanii, o których sam mówił, że powstawały z miłości i zachwytu nad światem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wiesław Ochman (ur. 1937) występował w najważniejszych operach w Europie i na świecie: Rzymie, Mediolanie, Wiedniu, Berlinie czy San Francisco. Aż 15 sezonów spędził występując w słynnej Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Naukę śpiewu rozpoczął już będąc na studiach: uczył się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na wydziale ceramiki. Wcześniej ukończył liceum plastyczne w Bolkowie.

Ochman wielokrotnie przyznawał, że sztuka była obecna w jego życiu od zawsze: za sprawą obrazów wiszących w rodzinnym domu, a także zainteresowania malowaniem i rysowaniem. Jak mówi, malarstwo daje mu prawdziwą wolność. Najważniejszym miejscem, w którym powstały jego prace, jest pracownia znajdująca się w hiszpańskim domu Ochmanów. Pejzaże jego pędzla są pełne światła i ciepła, podkreślające zachwyt nad światem natury – wiele z nich nawiązuje to technik stosowanych przez impresjonistów.

Wystawa „Malowany świat Wiesława Ochmana” to kolekcja kilkudziesięciu obrazów artysty, którą do 10 września można oglądać w Muzeum w Lewkowie. Obrazy, które powstawały od lat 70. XX w., zostały wybrane przez samego Ochmana. Artysta pojawi się na ekspozycji podczas finisażu i oprowadzi po niej gości.

O wystawie „Malowany świat Wiesława Ochmana” w Audycjach Kulturalnych opowiedziała Sylwia Nowicka – dyrektorka Muzeum w Lewkowie.

Zdjęcia: Muzeum w Lewkowie

„Spojrzenie na świat, które się nie starzeje”. Malarstwo Wiesława Ochmana – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera