Radość z tańca. Druga edycja „Piątki z narodowych”

Narodowe Centrum Kultury ponownie proponuje uczniom taneczne wyzwanie i powtórkę z polskich tańców narodowych. Tym razem uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zmierzą się z polonezem. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 15 września.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Piątka z narodowych” to ogólnopolski konkurs, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat polskich tańców narodowych i zaznajamianie z ich historią. W minionym roku szkolnym (2022/2023) odbyła się I edycja konkursu. Zgłoszenia nadesłało niemal 160 szkół. Ostatecznie w drugim etapie wzięło udział 300 uczniów z 20 szkół. Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa, złożona ze znakomitych pedagogów, profesorów uczelni muzycznych, choreografów i instruktorów tańca. W niektórych szkołach, już po rozstrzygnięciu konkursów, zostały założone koła pieśni i tańca by rozwijać zdobyte umiejętności.

W zeszłym roku uczniowie zmierzyli się z krakowiakiem, którego wykonywali do specjalnie na tę okazję skomponowanej przez prof. Pawła Palucha „Suity Krakowskiej”. Już po wyłonieniu laureatów, podczas XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w połowie lipca w Rzeszowie, konkursową choreografię zaprezentowały zespoły polonijne.

W tym roku szkoły, które zgłoszą się do projektu, będą mogły spróbować swoich sił tańcząc poloneza. Zdaniem organizatorów, jest to szansa by poznać ten niezwykły taniec, a także podnosić umiejętności przed komersami i studniówkami. To kolejna nowość: w tym roku po raz pierwszy w konkursie będą mogli wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Zgłoszenia można wysyłać do 15 września. Laureatów konkursu poznamy 31 maja 2024 r. Wszelkie informacje znajdą Państwo na stronie: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/5-z-narodowych

O konkursie „Piątka z narodowych” mówią w Audycjach Kulturalnych choreograf, reżyser wielu edycji Festiwalu w Rzeszowie, były dyrektor artystyczny Mazowsza i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej Janusz Chojecki oraz pomysłodawczyni konkursu, Sylwia Błażej z Narodowego Centrum Kultury.

W audycji wykorzystano fragmenty konkursowego poloneza skomponowanego przez prof. Pawła Palucha.

Fot. Tomasz Kaczor

Radość z tańca. Druga edycja „Piątki z narodowych” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera