PoWarszawsku o karnawale w międzywojennej stolicy

Czarnobiałą fotografia przedstawia, grupę elegancko ubranych ludzi, którzy pozują do zdjęcia w eleganckiej sali.

Blog Łukasza Ostoi-Kasprzyckiego powstał z miłości do Warszawy. Od kilku lat autor dzieli się ciekawostkami z życia dawnej stolicy i archiwalnymi materiałami, dzięki którym możemy cofnąć się w czasie. Dziś pytamy go o to, jak mieszkańcy przedwojennej Warszawy świętowali karnawał.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Słowo „karnawał” prawdopodobnie pochodzi od włoskiego „carnevale” i oznacza „pożegnanie z mięsem”. Rozpoczynający się Świętem Trzech Króli okres zabaw i uczt trwa do Środy Popielcowej, która inauguruje czas Wielkiego Postu. Zwyczaj karnawałowych bali sięga dawnych czasów, my jednak przyjrzymy się dziś nie tak odległej historii dwudziestolecia międzywojennego.

Do stołecznych sal bankietowych zabierze nas Łukasz Ostoja-Kasprzycki, twórca varsavianistycznego bloga PoWarszawsku. Dowiemy się, gdzie tańczono do rana i co jadano najchętniej na warszawskich przyjęciach. Porozmawiamy też o pasji, z której zrodził się blog cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród internautów.

PoWarszawsku znajdą Państwo na Facebooku, YouTubie oraz Instagramie.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty utworów: „Piosenka o mojej Warszawie” (Mieczysław Fogg), „Yo-Yo (live)” (Jazz Band Młynarski Masecki) oraz „Bal na Gnojnej” (Stanisław Grzesiuk).

Obraz: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

PoWarszawsku – o karnawale w międzywojennej stolicy – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera