Szymborska. Znaki szczególne

Zamyślona kobieta pali papierosa.

To miała być powieść. Okazało się jednak, że życie jest ciekawsze od zmyślonej historii. „Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna” – tak brzmi pełny tytuł książki, o której Katarzynie Oklińskiej opowiada jej autorka. Joanna Gromek-Illg mówi jak zapamiętała noblistkę i jaki wizerunek poetki wyłania się z jej korespondencji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Książka prezentuje Wisławę Szymborską jako postać wielowymiarową. Autorka biografii mówi, że jej praca to uzupełnienie już istniejącej literatury opowiadającej o życiu artystki. Jednak dopiero z tej publikacji dowiadujemy się na przykład, w którym momencie młoda kobieta stała się poetką. W podcaście rozmawiamy też o Wisławie Szymborskiej – miłośniczce kiczu oraz o jej trudnościach finansowych (sic!) spowodowanych otrzymaniem literackiej nagrody Nobla.

Polecamy Państwu również podcast o wierszach Wisławy Szymborskiej w jazzowych aranżacjach Kasi Osterczy oraz rozmowę z sekretarzem noblistki prof. Michałem Rusinkiem i aktorką Sonią Bohosiewicz o akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”.

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza też na kuratorskie oprowadzanie online po wystawie „Szuflada Szymborskiej” z 2013 roku.

Szymborska. Znaki szczególne – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera