W historii polskiej muzyki nie brakuje kompozytorów, których utwory z różnych powodów zostały zapomniane. Te, po które od wielu lat nie sięgnęła żadna orkiestra, przypomina Narodowe Centrum Kultury. Polska Muzyka Odnaleziona to festiwal realizowany w ramach programu NCK „Historia Muzyki Polskiej”. W tym roku mało znane utwory rodzimych kompozytorów wybrzmią już po raz trzeci. Współorganizatorem tej edycji wydarzenia jest Polskie Radio, a koncerty odbędą się w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
17 listopada Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy wykona utwory czterech kompozytorów żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku. Obok Karola Kurpińskiego usłyszymy też trzech autorów zapomnianych – Wojciecha Dankowskiego, Macieja Radziwiłła i Jana Wańskiego starszego.
Na drugi festiwalowy koncert, który odbędzie się 9 grudnia, złożą się w całości utwory Witolda Maliszewskiego, wykonane przez Polską Orkiestrę Radiową pod batutą Tomasza Bugaja. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Sałajczyk.
O festiwalu Polska Muzyka Odnaleziona opowiada jego pomysłodawca i dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej Krzysztof Kur oraz dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej i dyrygent, Michał Klauza.
Polska Muzyka Odnaleziona – transkrypcja podcastu