Na półkach księgarń zadebiutowała literacka opowieść o Alicji i Bożenie Wahl -najbarwniejszych bliźniaczkach polskiego świata sztuki drugiej połowy XX wieku. Książka pióra Jerzego Żurka to zarazem obraz cyganerii PRL-u.
Jerzy Żurek ponad dwadzieścia lat był partnerem życiowym, a potem mężem jednej z sióstr Wahl – Alicji. W latach 80. i 90. współtworzył z nią Galerię Sztuki Alicji i Bożeny Wahl na warszawskim Żoliborzu. Była to jedna z pierwszych prywatnych galerii w powojennej Polsce. Autor podstawą książki uczynił swoje wspomnienia z lat spędzonych u boku tych nietuzinkowych artystek.
Przeplatają się w niej osobiste doświadczenia – burzliwa miłość, towarzyskie układanki czy rodzinne dramaty, oraz doświadczenia społeczne i polityczne, m.in. wprowadzenie stanu wojennego i okres transformacji. Galeria założona w 1979 r. przetrwała do 2002 r.
W opisywanym przez Żurka kręgu towarzyskim skupionym wokół sióstr Wahl oraz galerii, pojawiają się takie postaci, jak: Zdzisław Beksiński, Franciszek Starowieyski, Jan Lebenstein, Jan Tarasin, Władysław Hasior czy Andrzej Wajda.
W Audycjach Kulturalnych o książce “Alicja. Bożena. Ja. Siostry Wahl i bohema PRL-u” opowiedział jej autor, pisarz i dramaturg, Jerzy Żurek.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Jerzego Żurka.