Przejdź do treściPrzejdź do stopki strony
Strona główna Sztuka Historia katowickiej porcelany w Muzeum Śląskim

Historia katowickiej porcelany w Muzeum Śląskim

Aleksandra Galant 15 września 2024
Historia katowickiej porcelany w Muzeum Śląskim

Wystawa „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana” to opowieść o Zakładach Porcelany „Bogucice”, miejscu łączącym historię przemysłu z pięknem sztuki użytkowej. Jej kluczowym elementem są historie byłych pracowników fabryki, którzy wspominają nie tylko miejsce pracy, ale przede wszystkim panującą tam atmosferę i relacje międzyludzkie.

Zakłady Porcelany „Bogucice” w Katowicach zaczęły funkcjonować pod tą nazwą w 1950 roku na terenie byłej Fabryki Porcelany „Giesche” i działały do 1993 roku. Na początku produkowano tam zarówno porcelanę elektrotechniczną, jak i stołową. Szybko skoncentrowano się jednak na garniturach i serwisach oraz galanterii. Zakład nawiązał współpracę z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, a w pod koniec lat 50. zaczęto wprowadzać na rynek oryginalne projekty. Do dziś są obecne i wykorzystywane w wielu domach.

Porcelana jest ważnym elementem Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, o której można posłuchać w Audycjach Kulturalnych.

Twórcy wystawy „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana”, chcąc przybliżyć cykl produkcyjny w fabryce, podkreślili wieloetapowość produkcji, zespołowość, ludzkie oblicze fabryki oraz całego przemysłu ceramicznego. W tej historii na pierwszy plan wysuwa się człowiek, a nie sam materiał, jakim jest porcelana. Obrazu całości dopełniają wypowiedzi byłych pracowników zakładu. Są nacechowane emocjami i nostalgią, choć jednocześnie podkreślane są w nich ciężkie warunki i fizyczny charakter pracy.

Na ekspozycji można zobaczyć serwisy stołowe, cały przekrój wazonów oraz galanterii. Nie mogło też zabraknąć figurek – małych form rzeźbiarskich. Dzięki ekspozycji, w jednym miejscu można zobaczyć m.in. ikoniczne już dziś fasony garniturów Epos i Luna.
Wystawę można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach do 12 stycznia 2025 r.

W Audycjach Kulturalnych opowiedziała nam o niej Magdalena Niziołek – współkuratorka oraz kustoszka Działu Sztuki Muzeum Śląskiego.

Fot. Katowice, 1969, Zakłady Porcelany „Bogucice”, PAP/Stanisław Jakubowski

Kliknij i pobierz transkrypcję tego podcastu.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Pozostałe audycje w tej kategorii

Do Wiedeńskiej czy do Schnapki? Kawiarnie 100 lat temu

Do Wiedeńskiej czy do Schnapki? Kawiarnie 100 lat temu

Choć kawiarnie kojarzą się przede wszystkim z gwarem rozmów i bujnym życiem towarzyskim, to nad filiżankami parującej kawy rodziły się idee a także kształtowały się środowiska twórcze. O sile lokalnej tożsamości może świadczyć fakt, że przedmioty z kawiarni zachowały się w prywatnych kolekcjach do dziś. Nowa wystawa w… Czytaj dalej

Rafał Malczewski – twórca innej epoki niż ojciec

Rafał Malczewski – twórca innej epoki niż ojciec

Wystawa „Rafał Malczewski. Narty, dansing, brydż” przybliża twórczość artysty, w szczególny sposób przyglądając się jego wielkiej miłości do Tatr, sportów zimowych, ale także kurortowych rozrywek, z których słynęło międzywojenne Zakopane. Zanim Rafał Malczewski zdecydował się związać swoje życie z malarstwem, studiował, ku radości rodziców, filozofię, architekturę i argonomię. Jednak lata… Czytaj dalej

„Południk 21. Czapski – Kozera”

„Południk 21. Czapski – Kozera”

Najnowsza wystawa w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, to zestawienie ze sobą aż 70 prac – rysunków Józefa Czapskiego oraz kolaży Grzegorza Kozery, zafascynowanego twórczością wybitnego kapisty. Wystawa związana jest z przypadającą w tym roku 130. rocznicą urodzin malarza, pisarza, krytyka i współtwórcy „Kultury” paryskiej. Punktem wyjścia dla wystawy są… Czytaj dalej

Formy obecności. Sztuka Łemków/Rusinów Karpackich

Formy obecności. Sztuka Łemków/Rusinów Karpackich

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie prezentuje pierwszą w historii tak szeroką prezentację dorobku artystycznego tej karpackiej społeczności. Obejmuje twórców uznanych, takich jak Andy Warhol, Epifaniusz Drowniak (Nikifor) czy Jerzy Nowosielski oraz artystki i artystów funkcjonujących dotąd poza głównym nurtem. Wystawa przywraca widzialność twórczości Łemków (nazywanych także Rusinami Karpackimi), która przez… Czytaj dalej

„Wszystko się tu stało” – Łódź Artura Rubinsteina

„Wszystko się tu stało” – Łódź Artura Rubinsteina

Nowa wystawa w Filharmonii Łódzkiej poświęcona jest niezwykłej relacji jej patrona z rodzinnym miastem. Przywołuje początki jego muzycznej drogi, prezentuje też artystyczną aktywność w mieście swojego urodzenia, w którym koncertował aż 34 razy. Nazywany królem pianistów i obywatelem świata, podziwiany i oklaskiwany na obu półkulach, wspominając lata artystycznej kariery, wydarzenia,… Czytaj dalej

Obrazy do przeżywania – twórczość Sławomira Ratajskiego

Obrazy do przeżywania – twórczość Sławomira Ratajskiego

Wystawa „Fragmenty rzeczywistości” prezentuje prace jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa ekspresyjnego. Ekspozycja ukazuje różnorodne sposoby postrzegania świata, w których odbijają się osobiste doświadczenia Ratajskiego. Sławomir Ratajski należy do tego pokolenia artystów, które bezwarunkowo zaufało malarskiemu medium., czyniąc je jedynym i wyłącznym narzędziem swojej wypowiedzi w polu sztuki. Przełom lat… Czytaj dalej