„Ojczysty” i gry planszowe w edukacji

Na planszy stoją pionki do gry.

Rozwija zdolności językowe i łączy pokolenia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wynikach raportu na temat gry planszowej „Ojczysty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury. Pytamy też o to, w jaki sposób planszówki mogą być wykorzystane w ramach zajęć szkolnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od 2012 roku NCK prowadzi społeczno-edukacyjną kampanię Ojczysty – dodaj do ulubionych, której celem jest podnoszenie świadomości językowej Polaków i pielęgnowanie poprawnej polszczyzny. W związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, rozmawiamy o rodzinnej grze planszowej stworzonej w ramach programu. Dzięki „Ojczystemu” poznajemy słowa dawne, potoczne, młodzieżowe, a nawet te używane niepoprawnie.

O wynikach badań uzyskanych na podstawie doświadczeń graczy rozmawiamy z Martyną Rutką z Działu Badań i Analiz NCK. Okazuje się, że planszówka oferuje znacznie więcej, niż rozwój świadomości językowej. Możliwe modyfikacje gry rozszerzają bowiem jej wykorzystanie, zwłaszcza w sektorze edukacji. Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, dlaczego użytkownicy sięgają po planszówki i na co zwracają szczególną uwagę.

Naszym gościem jest również Aleksander Pawlicki – nauczyciel i wykładowca związany ze Szkołą Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiamy o tym, co umożliwiają zajęcia szkolne prowadzone z wykorzystaniem gier. W audycji usłyszą Państwo również o roli błędu w procesie nauczania i istocie planowania zajęć zorientowanych na indywidualną grupę uczniów.

„Ojczysty” jest dostępny w księgarni internetowej Wydawnictwa NCK, a o projekcie gry mogą Państwo posłuchać w podcaście z udziałem jej autora i recenzentki gier planszowych.

„Ojczysty” i gry planszowe w edukacji – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera