„Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego

Mężczyzna stoi w budynku sakralnym na tle obrazu Matki Bożej z Jezusem.

Malarz, rysownik, pedagog, scenograf, pisarz ikon – działalność artystyczna Jerzego Nowosielskiego była niezwykle szeroka. 10 lat po śmierci artysty rozmawiamy o jego sztuce sakralnej z badaczką i historyczką sztuki – dr Krystyną Czerni.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości niebiańskiej i miłości ziemskiej. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni” – tak o twórczości Jerzego Nowosielskiego mówił Tadeusz Różewicz. „Nietoperz w świątyni” stał się później inspiracją do tytułu biografii artysty autorstwa naszej rozmówczyni.

Dr Krystyna Czerni od lat prowadzi badania nad twórczością sakralną Jerzego Nowosielskiego. O ile świecka część jego prac została opisana, o tyle w kwestii dzieł kościelnych czy cerkiewnych pozostało jeszcze wiele do zrobienia. W podcaście rozmawiamy o nietypowych ikonach autorstwa Nowosielskiego i myśli towarzyszącej jego sztuce. Usłyszą Państwo również poruszające wspomnienia o artyście, który odszedł 21 lutego 2011 roku.

Katalogi „Nowosielski w Małopolsce” oraz „Jerzy Nowosielski w Lublinie”mogą Państwo obejrzeć na stronie Uniwersytetu w Heidelbergu.

O wspomnianym w rozmowie Kościele pw. Ducha Świętego w Tychach projektu Stanisława Niemczyka usłyszą Państwo więcej w naszej rozmowie z Marcinem Zasadą:„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” – opowieść o determinacji wizjonera.

Tym z Państwa, których interesuje sztuka sakralna, polecamy również podcast „Wyjątkowe obrazy – rozmowa z ikonopisarką Jadwigą Denisiuk”.

Fot. Jerzy Nowosielski, Górowo Iławeckie, 1983 fot. Bohdan Tchórz.

Fotografie dzięki uprzejmości dr Krystyny Czerni.

„Oprócz tego, że był genialnym kolorystą i malarzem, był bardzo głębokim myślicielem”. Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera