Wielkopostna opowieść o władzy boskiej i świeckiej

„A więc jesteś królem?” – Piłat pyta Jezusa w Ewangelii według świętego Jana, jednej z czterech Ewangelii Nowego Testamentu. To pytanie jest także hasłem tegorocznej edycji festiwalu Nowe Epifanie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty muzyki dawnej, spotkania i warsztaty kulinarne. Od 14. lutego do 25. marca potrwa dziewiąta edycja interdyscyplinarnego festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie. W tym roku głównym tematem, wokół którego skupiają się festiwalowe wydarzenia jest król i szeroko rozumiana władza. „Bierzemy na warsztat ten dialog Jezusa z Piłatem, ale też przyglądamy się różnym świeckim aspektom władzy i zastanawiamy się, jak sekularyzowała się władza na ziemi i przybierała bardzo różne postaci, także władzy totalitarnej” – mówi dyrektor festiwalu, Paweł Dobrowolski.

Bezpośrednio do biblijnego dialogu nawiązuje czytanie sztuki „Piłat i król” przygotowane przez młodego reżysera i dramatopisarza, Bartosza Żurawskiego. O historii biblijnych władców opowiada muzyczne widowisko „Jestem” Krzysztofa Czeczota. Spektakl twórców audiobooka „Biblia Audio. Superprodukcja”, o którym możecie posłuchać tutaj,  będzie miał swoją premierę podczas festiwalu. W widowisku w Studiu im. W. Lutosławskiego 18. lutego zabrzmi muzyka na żywo, a wystąpią największe gwiazdy. Łukasz Kos, 170 lat po powstaniu tekstu, wyreżyseruje „Króla-Ducha” Juliusza Słowackiego w całości, warto więc odpowiednio przygotować się do nieprzespanej nocy.

Ale Nowe Epifanie to nie tylko teatr. Jak co roku znaczące miejsce w programie mają wydarzenia muzyczne. Podczas dwóch koncertów w wyjątkowych lokalizacjach – Muzeum Geologicznym i Kościele Ewangelisko-Reformowanym – usłyszymy słynny belgijski zespół Graindelavoix. Swoją interperetację „Psałterza polskiego” zaproponują Adam Strug i Monodia Polska wraz z Marią Erdman. A na prawykonanie napisanego specjalnie na festiwal utworu „Stabat Mater” zaprasza Ignacy Zalewski. Kompozytor i zaproszeni przez niego muzycy zadbali o współczesne brzmienie, stąd nowe tłumaczenie autorstwa Mateusza Żaboklickiego i inscenizacja reżysera Jerzego Machowskiego. Usłyszymy żeński głos biały, multiperkusję, pięć instrumentów oraz chór. Za to wydarzenie odpowiada między innymi Narodowe Centrum Kultury.

Tradycją Nowych Epifanii są spotkania kulinarne Moniki Kuci. W tym roku ucztę „Bieda król” przygotuje szef kuchni Michał Czekajło. A złożą się na nią niedoceniane na co dzień składniki – obierki, warzywa korzeniowe, rośliny dziko rosnące.W Wilanowie o historycznej kuchni postnej opowie Norbert Sokołowski, a w Raju w Niebie zalety kuchni wegańskiej zdradzi Marta Dymek.

„Nowe Epifanie to festiwal interdyscyplinarny, który dotyka wszystkich zmysłów” – mówi jego dyrektor artystyczny, Redbad Klynstra-Komarnicki. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy o idei festiwalu i wydarzeniach, które składają się na jego tegoroczną edycję.

Wielkopostna opowieść o władzy boskiej i świeckiej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera