9 września już po raz dwunasty odbędzie się Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest powieść „Nad Niemnem” pióra Elizy Orzeszkowej z 1888 roku. W Audycjach Kulturalnych przybliżamy życiorys pisarki oraz okoliczności, w jakich stworzyła jedno ze swoich najważniejszych dzieł.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
To powieść pisana w trudnych czasach. Jak mówi w audycji prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dzięki lekturze powieści „przypominamy bohaterów Powstania Styczniowego, przypominamy również to, co było silnie zarysowane po Powstaniu – wątek pozytywistyczny, pracę u podstaw”. Dlaczego dzisiaj warto sięgnąć po „Nad Niemnem”? O tym rozmawiamy w podcaście.
Naszym gościem jest także dr Agnieszka Bąbel z Instytutu Badań Literackich PAN. W rozmowie przybliża ważne momenty w życiu Elizy Orzeszkowej, jej pasje oraz słabości. Czy dla samej autorki „Nad Niemnem” było jej najważniejszym utworem? „Bardzo jej zależało na napisaniu tego tekstu. Pisała go długo, uważała go za wartościowy i cieszyła się jego powodzeniem” – usłyszą Państwo w podcaście. Zapraszamy do słuchania.
Narodowe Czytanie z udziałem Pary Prezydenckiej odbędzie się w sobotę 9 września, w godzinach 11-16 w Ogrodzie Saskim w Warszawie (wstęp wolny). Wszystkich, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Ogrodu Saskiego, zapraszamy do oglądania i słuchania transmisji na profilach facebookowych Kancelarii Prezydenta RP i Narodowego Centrum Kultury, a także na antenach Polskiego Radia.
fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.
„Nad Niemnem” – praca u podstaw, przyroda i pamięć o Powstaniu Styczniowym – transkrypcja podcastu