Muzeum Historii Ubioru. Co o świecie sprzed lat mówi panująca wówczas moda?

Nowa wystawa czasowa w poznańskim muzeum opowiada o sposobach, w jaki noszone w XIX i XX wieku stroje kształtowały sylwetki. Jakie były panujące ówcześnie trendy oraz kanon piękna? Oprócz gorsetów, krynolin i stelaży pod suknie, na wystawie pokazany jest oryginalny strój poznańskiej elegantki oraz ślubna kreacja prosto z Nowego Jorku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ekspozycja nosi tytuł „Coś dodać, coś ująć: O kształtowaniu sylwetki w XIX i XX wieku”. To nie tylko reprezentatywny zbiór akcesoriów i bielizny, z której wówczas korzystano, ale także przegląd krawieckich sztuczek. Wśród panujących trendów było m.in. maskowanie ramion u kobiet (odpowiedni krój sukien wraz z kołnierzem pozwalał optycznie wydłużyć szyję), zwężanie talii (za pomocą gorsetów, które miały swoje odpowiedniki także w rozmiarze dziecięcym), a także zaokrąglanie sylwetki mężczyzn (watowanie kamizelek i mundurów).

Oryginalnych strojów z epoki nie zachowało się w Polsce wiele. Większość przepadła w wojennej zawierusze, a panujący później ustrój komunistyczny, nie przykładał wielkiej wagi do pamiątek po mieszczanach i arystokracji. Dlatego wystawę tworzą też przygotowane z dużym pietyzmem repliki, które pozwalają poczuć ducha minionych epok. Ich oglądanie pozwala też poznać panujące wówczas zwyczaje i nastroje społeczne. Inne suknie były noszone przez panny na wydaniu, inne przez mężatki i dojrzałe matrony. Inne były też kolory, w których mogły pokazywać się w towarzystwie.

O modzie II RP można posłuchać tutaj.

Wystawa „Coś dodać, coś ująć” zaprasza do refleksji nad tym, w jaki sposób zmieniające się standardy piękna wpływały na modę i samopoczucie ludzi. Podkreśla także rolę ubioru jako narzędzia wyrażania tożsamości i przynależności społecznej.

Muzeum istniejące od 2018 r. przybliża znaczenie ubioru historycznego (traktowanego jako sztukę użytkową) i jego roli w dziedzictwie kulturowym. Przypomina też, że jest on źródłem informacji o przeszłości, o strukturze społeczeństwa, jego minionych obyczajach i rozwoju technologii, mających wpływ na produkcję odzieży.

O wystawie „Coś dodać, coś ująć: O kształtowaniu sylwetki w XIX i XX wieku” opowiedziała Anna Moryto – inicjatorka stworzenia Muzeum i kolekcjonerka historycznych ubiorów.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Muzeum Historii Ubioru / fot. Anna Moryto.

Muzeum Historii Ubioru. Co o świecie sprzed lat mówi panująca wówczas moda – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera