Dotyk Sztuki/Touch of Art – wystawa sztuki haptycznej

Eksponaty, które można dotykać; obiekty, których można posmakować; sztuka, w którą można się wtulić. Wystawa prezentowana w Galerii Bielskiej BWA to ekspozycja sztuki haptycznej* zaprojektowana z myślą o odbiorcach z dysfunkcjami wzroku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Każdy z czterdziestu obiektów z wystawy „Dotyk Sztuki/Touch of Art” można poznać poprzez dotyk. Niektóre prace wręcz zachęcają odbiorców do ich modyfikowania, ustawiania i układania według uznania. Ekspozycja umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym bezpośredni, pełny odbiór sztuki. Odwiedzający wystawę mogą poszerzyć swoją percepcję dzieł, co – jak przekonuje dr Anna Beata Barańska – zatrzymuje ich w galerii na dłużej.

W tym podcaście rozmawiamy o zainteresowaniu niecodzienną wystawą z inicjatorką i współkuratorką projektu. W jaki sposób na ekspozycji sztuki haptycznej odnajdują się dzieci? Jak korzystają z niej dorośli? Co zyskuje sztuka współczesna odbierana poprzez dotyk? O tym usłyszą Państwo w rozmowie.
Ekspozycja jest prezentowana do 25 lutego 2024 roku w Galerii Bielskiej BWA.

Artystki i artyści uczestniczący w wystawie: Małgorzata Bałdyga-Nowakowska, Anna Beata Barańska, Dorota Banaszek, Oliwia Beszczyńska, Piotr Butkiewicz, Magda Maria Chomiak, Mariusz Drzewiński, Dominika Gacka, Małgorzata Gorzelewska-Namiota, Klaudia Górska, Piotr Gryz, Anna Gwiazda, Jarosław Hulbój, Agnieszka Jankowska, Blanka Jaworska, Hubert Krawczyk, Tomasz Krzpiet, Alicja Kupiec, Konrad Kuźniewski, Agnieszka Łakoma, Kamil Łata, Małgorzata Łojko, Magdalena Mańkowska, Marek Mazanowski, Ewa Niesterowicz, Marcin Noga, Kamila Osowicz, Sławomir Plewko, Kamil Siczek, Radosław Skóra, Katarzyna Sienkiewicz, Piotr Sobiesiak, Aleksandra Sojak-Borodo, Zbigniew Stanuch, Magdalena Stecka, Elwira Sztetner, Natalia Ślizowska, Piotr Zieleniak.

* haptyczny – związany z komunikowaniem się za pomocą zmysłu dotyku

fot. DOTYK SZTUKI / TOUCH OF ART, oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów, fot. Krzysztof Morcinek

Dotyk Sztuki/Touch of Art – wystawa sztuki haptycznej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera