Jakub Józef Orliński – wędrowiec wielu pasji

Uważany za jedno z największych odkryć w świecie muzyki klasycznej ostatnich lat, wyróżniony między innymi nagrodami Opus Klassic, Gramophone Classical Music Award czy International Opera Awards. Jest pierwszym polskim kontratenorem, który podpisał kontrakt z zachodnią wytwórnią fonograficzną Warner Classics. Od swojego debiutu w 2018 roku wydał sześć albumów.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jakub Józef Orliński opowiada Audycjom Kulturalnym o życiu śpiewaka – wędrowca, który w ciągu całego roku w swoim warszawskim domu spędza nie więcej niż kilka tygodni. Tym razem połączył się z nami z Wysp Kanaryjskich. Rozmawiamy o intensywności artystycznego życia i potrzebie jego smakowania.

Orliński, choć wie, że od jakiegoś czasu szczęście mu sprzyja, przypomina jak trudną drogę przeszedł, by osiągnąć szczyt. Rozmawiamy o najnowszej, szóstej płycie artysty, pt. „Beyond”, której repertuar stanowią kompozycje z wczesnego baroku. Śpiewak po raz pierwszy mierzy się tu wokalną interpretacją postaci kobiecej.

Wśród poruszanych w rozmowie tematów pojawiły się też ostatnie premiery z jego udziałem, m.in. doskonale przyjęta „Semele” Georga Friedricha Händla w Operze Bawarskiej.

O tym jak Jakub Józef Orliński wyobraża sobie życie po zakończeniu kariery śpiewaka operowego, usłyszą Państwo w Audycjach Kulturalnych. Zapraszamy!

Jakub Józef Orliński – wędrowiec wielu pasji – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera