Miejska rewolta w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ekspresjoniści Polscy, Formiści, grupy Bunt, Blok, Artes i a.r. to awangardowe środowiska artystyczne działające w II Rzeczypospolitej. Ich twórczość pokazuje wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Rok Awangardy powoli dobiega końca. Warto skorzystać z jednej z ostatnich okazji, by bliżej poznać twórczość artystów związanych z tym nurtem. W Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę „Miejska Rewolta”, a na niej najcenniejsze prace na papierze – rysunki, grafiki, fotogramy i fotomontaże – które placówka ma w swoich zbiorach. Prezentacje tego rodzaju należą do rzadkości ze względu na wrażliwość podłoża na światło.

Zwiedzając wystawę, możemy wybrać się w podróż do najważniejszych miast II Rzeczypospolitej – Warszawy, Krakowa, Lwowa, Poznania i Łodzi. Prace zostały rozmieszczone według klucza geograficznego, a spacerując po sali możemy prześledzić relacje, jakie nawiązywali między sobą artyści. Choć na pierwszy rzut oka poszczególne grupy więcej dzieli niż łączy, to dokładniejsza analiza komplikuje prosty podział na formistów z Krakowa, stołecznych konstruktywistów i lwowskich surrealistów. Awangardowe kierunki w Polsce nakładały się na siebie, wzajemnie podważały i przenikały.

Wystawa „Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie” przypomina twórczość między innymi: Leona Chwistka, Tytusa Czyżewskiego, Andrzeja Pronaszki, Witkacego, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego i Marka Włodarskiego. Można ją oglądać do 21 stycznia 2018 roku. A my zachęcamy do wysłuchania rozmowy z kuratorkami, Ewą Skolimowską i Anną Turowicz.

Obchody stulecia polskiej awangardy odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod auspicjami Polskiego Komitet ds. UNESCO.

Miejska rewolta w Muzeum Narodowym w Warszawie – transkrypcja podcastu

Obraz: Władysław Hochlinger (1898-1979), Martwa Natura, 1935. Materiały prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera