„Właściwie Konopnicka jest dalej nieznana” – mówi w podcaście prof. Maria Jolanta Olszewska. Pod jej redakcją ukazała się właśnie monografia poświęcona autorce „Dymu”. Zbiór 22 esejów i artykułów badaczy przyglądających się różnorodnym aspektom twórczości Konopnickiej wydano w serii Jubileusze Narodowego Centrum Kultury.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Maria Konopnicka to postać o niezwykłym życiorysie. Odeszła od męża, który ograniczał jej pasje i ambicje. Dążyła do kobiecej niepodległości i ciągle rozwijała się intelektualnie. Z pisania utrzymywała całą rodzinę. Uczyła się języków obcych, podróżowała. Tworzyła w obrębie prozy, poezji i dramatu. Pisała eseje i opracowywała tłumaczenia. Szerzej pozostaje znana głównie jako autorka „Roty” i utworów dla dzieci.
Z prof. Marią Jolantą Olszewską rozmawiamy o tym, dlaczego warto wracać do klasyków i odkrywać ich twórczość na nowo. W jaki sposób na utwory Konopnickiej wpłynęły podróże? Dlaczego jej poezją zachwycał się Bolesław Leśmian? Jak powiązać tę twórczość z malarstwem i muzyką? O tym usłyszą Państwo w audycji.
Tom „Konopnicka – raz jeszcze” jest dostępny w księgarni NCK.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce, które odbędzie się 10 lutego, o godz. 17:00, w Muzeum Niepodległości w Warszawie. W rozmowie wezmą udział: prof. Maria Jolanta Olszewska, dr hab. Monika Rudaś-Grodzka, dr hab. Karol Samsel, dr Agnieszka Skórzewska-Skowron. Spotkanie poprowadzi Piotr Maroński.
W 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej Narodowe Centrum Kultury wydało także płytę „Niezapominajki” z wierszami poetki. Muzykę napisał Janusz Strobel, a teksty śpiewa Nula Stankiewicz. Zapraszamy do wysłuchania audycji z fragmentami sesji nagraniowej albumu.
Konopnicka- raz jeszcze – transkrypcja podcastu