Wymagający, konsekwentny, z wielką wyobraźnią i poczuciem humoru. To tylko kilka cech rysownika i reżysera Lechosława Marszałka, który stworzył postać Reksia, ukochanego psa milionów dzieci zasiadających co wieczór przed telewizorem, by obejrzeć dobranockę. W książce „Marszałek. Ten od Reksia” opisała go żona, Helena Filek-Marszałek.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Książka ukazała się w roku stulecia urodzin Lechosława Marszałka. Artysta na świat przyszedł w wielokulturowych Suwałkach, w 1922 r. Rodzinne archiwalia, w tym zachowane rysunki, listy oraz kartki pocztowe dowodzą, że już od najmłodszych lat rysował i w ten sposób najchętniej opisywał rzeczywistość. Jego bliscy mówili nawet, że „powinien pracować u Disneya”.
Po trudnych wojennych doświadczeniach trafił do Łodzi, gdzie pracował w Wytwórni Filmów Fabularnych. Następnie wyjechał do Bielska-Białej, gdzie stał się jednym z najważniejszych twórców Studia Filmów Rysunkowych. Był miłośnikiem zwierząt, które najczęściej obsadzał w głównych rolach w swoich produkcjach.
Pierwszy z 65 odcinków serialu o przygodach psa Reksia powstał w 1967 – nosił tytuł „Reksio poliglota”. Tak rozpoczęła się trwająca 23 lata historia.
Więcej o wieczorynkach możecie dowiedzieć się słuchając materiału o Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Choć pies Reksio przeszedł na telewizyjną emeryturę, to żona Lechosława Marszałka, Helena Filek-Marszałek, oraz Fundacja Reksia (Fundacja im. Heleny i Lechosława Marszałków) dbają o to, by kundelek nadal bawił i uczył dzieci. Co roku odbywa się wiele wydarzeń pod jego patronatem, m.in. zawody sportowe czy zajęcia edukacyjne.
Więcej o Lechosławie Marszałku oraz historii Reksia, opowiadają w Audycjach Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury autorka książki, Helena Filek-Marszałek oraz prawna opiekunka Reksia, Anna Chorążewska.
Zdjęcia – dzięki uprzejmości Wydawnictwa Publicat oraz Fundacji Reksia im. Heleny i Lechosława Marszałków.
„Opisywał świat, rysując”. Kim był twórca słynnego Reksia – transkrypcja podcastu