Igor Mitoraj. Pierwsza biografia artysty

Igor Mitoraj należy do najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Dziś jego gigantyczne dzieła zdobią przestrzeń wielu miast Europy i świata, a także znajdują się w kilkudziesięciu muzeach, fundacjach i siedzibach najważniejszych korporacji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jego wykuci w marmurze i odlani z brązu monumentalni herosi, skrywają tajemnicę i tęsknotę. Rzeźby Igora Mitoraja to klasyczne piękno odwołujące się do antycznych wzorców.

Bohaterką Audycji Kulturalnych jest Agnieszka Stabro, autorka pierwszej biografii artysty. Książka „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu” niedawno ukazała się na rynku.

Pisarka rusza śladami Igora Mitoraja, dociera do ważnych miejsc i ludzi w życiu artysty, rozmawia z przyjaciółmi, znawcami sztuki Mitoraja, sąsiadami z Pietrasanta – miasteczka, w którym mieszkał od 1985 roku i zgodnie z jego wolą został tam pochowany.

Autorka po raz pierwszy zbiera w jednej publikacji fakty o artyście, prostuje nieprawdziwe informacje, ukazuje najmniej znane fragmenty życia, jakimi są dzieciństwo i wczesna młodość Igora Mitoraja. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wyjeździe rzeźbiarza z Polski w 1968 roku, trudnych początkach w Paryżu, pierwszych ważnych wystawach, studiach na krakowskiej ASP, jego relacji z Tadeuszem Kantorem oraz wspólnocie dusz i doświadczeń obu wielkich artystów.

W rozmowie pada również pytanie, dlaczego o Igorze Mitoraju, jednym z najważniejszych światowych twórców, tak niewiele wiemy w Polsce? Jak pisze Agnieszka Stabro artysta był „hołubiony za granicą, ignorowany w Polsce”.

Zapraszamy do słuchania Audycji Kulturalnych.

Na zdjęciach prace Igora Mitoraja, dzięki uprzejmości Agnieszki Stabro.

Igor Mitoraj. Pierwsza biografia artysty – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera