Henryk Morel. Znaki

To pierwsza od 25 lat indywidualna wystawa dzieł Henryka Morela. Jego rysunki, rzeźby i prace wykonane tuszem można oglądać w Kordegardzie. Ekspozycja jest prezentowana w Galerii Narodowego Centrum Kultury do 8 stycznia 2023 roku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dla swojego pokolenia był legendą. Zmarł przedwcześnie, odbierając sobie życie w wieku 31 lat. Pozostawił po sobie jednak prace, które wpłynęły na myślenie o rzeźbie i otworzyły nowe kierunki rozwoju tej dziedziny. „Poszedł o krok dalej, pokazał połączenia zupełnie nowych elementów. Pokazał proces jako formę ekspresji rzeźbiarskiej” – mówi w podcaście kuratorka wystawy, Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz.

Henryk Morel przyszedł na świat w chłopskiej rodzinie w 1937 roku. Jego rodzice umarli, gdy był jeszcze dzieckiem. Całe dzieciństwo przyszłego artysty było naznaczone walką o byt. Niewątpliwie uzdolniony i ambitny, chłonął wiedzę i rozwijał zdolności plastyczne – początkowo pod okiem Antoniego Kenara. „Z chłopca, który wychował się na pastwisku, stał się wyrafinowanym intelektualistą” – usłyszą Państwo w podcaście.
W Kordegardzie prezentowane są jego prace z całego okresu twórczości, który przypadł na lata 1958-1968. O tym, co zobaczymy na wystawie, opowiadamy w audycji.

Ekspozycja „Henryk Morel. Znaki” trwa do 8 stycznia 2023 roku. Tego dnia, od godz. 16:00 do 19:00, odbędzie się finisaż, podczas którego będzie można spotkać się z kuratorką ekspozycji. Wstęp jest bezpłatny.

Autorzy zdjęć: Luminaris i W. Dobrogojski.

Henryk Morel. Znaki – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera