W warszawskiej Kordegardzie można obejrzeć najważniejsze artystyczne realizacje wybitnego rzeźbiarza i malarza dwudziestolecia międzywojennego – Jana Szczepkowskiego, jednego z najważniejszych twórców polskiego Art Deco.
Gościem Audycji Kulturalnych była Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz, kuratorka wystawy „Państwowiec / Jan Szczepkowski”. Ekspozycja jest również pretekstem do przybliżenia postaci artysty oraz ważnych wątków życia, które potem znalazły swoje odbicie w jego pracach.
Jan Szczepkowski od 1896 studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego nauczycielem był Konstanty Laszczka, zaś rysunku i malarstwa – Jacek Malczewski. Kuratorka opowiada o wpływie mistrzów, w tym także Stanisława Witkiewicza, na warsztat rzeźbiarza, a także o pobycie Szczepkowskiego na stypendium w Paryżu, gdzie miał możliwość zapoznania się z nowymi prądami artystycznymi.
W 1914 artysta został powołany do czynnej służby wojskowej i jako porucznik uczestniczył w walkach frontowych. W wyniku odniesionych ran został uznany za niezdolnego do służby liniowej, zajął się rzeźbą nagrobną i zaprojektował 25 cmentarzy.
Na wystawie można zobaczyć najsłynniejsze dzieło Jana Szczepkowskiego – Kapliczkę wykonaną w 1925 roku na Międzynarodową Wystawę Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu. Ten niezwykły dla polskiej i europejskiej sztuki projekt zdobył Grand Prix, rząd francuski natychmiast go zakupił, uprzedzając tym samym podobne starania króla szwedzkiego. Obecnie ołtarz znajduje się w kościele w Dourges, a jego replika w Muzeum Narodowym w Warszawie. Sam autor uhonorowany został Legią Honorową.
Jan Szczepkowski był autorem wielu realizacji zamawianych przez przedstawicieli nowopowstających publicznych instytucji. Po II wojnie światowej brał udział w rekonstrukcji warszawskich zabytków, m.in. pomnika Adama Mickiewicza przy Krakowskim Przedmieściu. Agnieszka Bebłowska – Bednarkiewicz opowiada Audycjom Kulturalnym także o innych pracach artysty, które można podziwiać w Kordegardzie, m.in. o fryzie na budynku polskiego Sejmu, dekoracji elewacji Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie czy wreszcie o projektach pomnika Józefa Piłsudskiego.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Fot. Tobiasz Bułynko