Mistrzowie mówią: Urszula Dudziak

Urszula Dudziak – wielka postać polskiej wokalistyki jazzowej, kompozytorka, autorka tekstów, pisarka. Na polskiej scenie muzycznej obecna od lat pięćdziesiątych XX w.

Bohaterką cyklu „Mistrzowie mówią” jest Urszula Dudziak. Z artystką spotykamy się w roku kilku jej jubileuszy: pierwszego występu na scenie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, okrągłej rocznicy wyjazdu do Nowego Jorku, w którym mieszkała i koncertowała trzydzieści lat i wreszcie 80. urodzin, które przypadają 22 października.

Z artystką ruszamy w sentymentalną podróż, w której opowiada o pierwszych jazzowych zachwytach czternastolatki oraz o ogromnej nieśmiałości i braku wiary we własny talent. Wokalistka opowiada również o pierwszych koncertach, odkrywaniu i pokonywaniu swoich ograniczeń w Stanach Zjednoczonych, wielkich sukcesach i chwilach zwątpienia w życiową drogę.

Urszula Dudziak nagrała kilkadziesiąt płyt – albumów studyjnych, live oraz jako wokalistka wielu prestiżowych składów jazzowych. W jej wspomnieniach pojawiają się postaci, które odcisnęły niezwykły ślad na jej muzycznym życiorysie, jak Michał Urbaniak, Adam Makowicz czy Krzysztof Komeda, do którego zespołu została zaproszona już w 1958 roku, a o którym dziś wypowiada się z wielką czułością.

Artystka przenosi nas również w świat wielkich muzyków amerykańskiego jazzu takich jak Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ornette Coleman czy Bobby McFerrin, którego dla Polski odkryła na Festiwalu Jazz Jamboree w 1985 roku.

Czy jeszcze lubi Papayę, którą śpiewa niemal pięćdziesiąt lat?

„Ja wierzę w cuda. Mnie spotykają cuda na każdym kroku” – mówi Audycjom Kulturalnym jedna z najważniejszych polskich wokalistek.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Fot. archiwum artystki

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera