Jan Matejko. Kreator historycznej wyobraźni.

Obraz przedstawiający średniowieczną batalię.

15 lipca obchodzimy 611. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Jedną z najważniejszych bitew średniowiecza możemy sobie wyobrazić dzięki monumentalnemu działu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Z kolei w czerwcu tego roku za kwotę 5,5 milionów złotych sprzedano na aukcji w Warszawie obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego”. Co łączy oba dzieła?

Obraz poświęcony Świętemu Stanisławowi oraz Bolesławowi Śmiałemu od II wojny światowej uznawany był za zaginiony, a odnalazł się zaledwie 12 lat temu. Dzieło nawiązuje do konfliktu pomiędzy krakowskim biskupem a królem Polski. Jak głosi legenda, król miał własnoręcznie poćwiartować biskupa podczas mszy w kościele na krakowskiej Skałce.

O historii obrazu oraz mistrzowskim stylu Matejki w Audycjach Kulturalnych opowiada Agnieszka Zagrajek, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Krakowie (oddział Muzeum Dom Jana Matejki).

W związku z rocznicą Bitwy pod Grunwaldem, zachęcamy Państwa również do wysłuchania audycji poświęconej wystawie „Potęga Symbolu”, organizowanej w poprzednim roku w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Fot. z archiwum polona.pl.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera