Jan Matejko. Kreator historycznej wyobraźni.

Obraz przedstawiający średniowieczną batalię.

15 lipca obchodzimy rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Jedną z najważniejszych bitew średniowiecza możemy sobie wyobrazić dzięki monumentalnemu działu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Z kolei w czerwcu tego roku za kwotę 5,5 milionów złotych sprzedano na aukcji w Warszawie obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego”. Co łączy oba dzieła?

Tranksrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Obraz poświęcony Świętemu Stanisławowi oraz Bolesławowi Śmiałemu od II wojny światowej uznawany był za zaginiony, a odnalazł się zaledwie 12 lat temu. Dzieło nawiązuje do konfliktu pomiędzy krakowskim biskupem a królem Polski. Jak głosi legenda, król miał własnoręcznie poćwiartować biskupa podczas mszy w kościele na krakowskiej Skałce.

O historii obrazu oraz mistrzowskim stylu Matejki w Audycjach Kulturalnych opowiada Agnieszka Zagrajek, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Krakowie (oddział Muzeum Dom Jana Matejki).

W związku z rocznicą Bitwy pod Grunwaldem, zachęcamy Państwa również do wysłuchania audycji poświęconej wystawie „Potęga Symbolu”, organizowanej w poprzednim roku w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Fot. z archiwum polona.pl.

Jan Matejko. Kreator historycznej wyobraźni – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera