Historie studentek międzywojennej Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych

Fragment ekspozycji - ułożone w rzędzie podania o przyjęcie na uczelnie.

Dzieje sztuki okresu międzywojnia poznajemy zazwyczaj przez pryzmat artystów. Nie oznacza to jednak, że ówczesne kobiety nie działały na tym polu. Dziś odwiedzamy wystawę, dzięki której twórczość międzywojennych artystek wychodzi z cienia.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy…” – jest to cytat Krystyny Dydyńskiej, który stał się tytułem wystawy prezentowanej w przestrzeni warszawskiej galerii lokal_30. Studentki Akademii Sztuk Pięknych stworzyły ekspozycję prezentującą prace 15 studentek kształcących się w akademii w latach 1918-1939. Wówczas uczelnia nosiła nazwę Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych.

Z opiekunką merytoryczną wystawy, dr Mariką Kuźmicz, rozmawiamy o tym, dlaczego kobiety tak często są pomijane w kanonie sztuki. Nasza rozmówczyni wspomina o swoistym „micie arkadii dwudziestolecia międzywojennego”. Rzeczywistość wielu młodych kobiet nie była wówczas łatwa, często znikały z pola sztuki.

Losy artystek prezentowanych na wystawie były różne. Jedna z nich, Resia Schor, wyemigrowała z Polski, a jej prace nie były dotąd eksponowane w kraju. W lokalu_30 mogą Państwo obejrzeć m.in. geometryczne mezuzy jej autorstwa, które udało się sprowadzić na wystawę z Nowego Jorku dzięki kontaktowi, jaki jedna z kuratorek nawiązała z córką artystki. O tym, jak wyglądała praca nad ekspozycją rozmawiamy z Agnieszką Kalitą. Wystawa jest owocem poszukiwań, dla których początkiem były międzywojenne teczki studentek, przechowywane przez Archiwum Akademii Sztuk Pięknych.

Kuratorkami wystawy zatytułowanej „Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy…” są Dobromiła Dobro, Agnieszka Kalita, Hanna Kraś, Agata Ostrowska, Agata Plater–Zyberk i Katarzyna Trzeciak.

Na ekspozycji, którą mogą Państwo oglądać do 15 września 2021 roku w lokalu_30, znalazły się prace Heleny Bukowskiej, Krystyny Dydyńskiej, Wiktorii Goryńskiej, Julii Keilowej, Janiny Konarskiej, Julii Kotarbińskiej, Bogny Krasnodębskiej–Gardowskiej, Janiny Kłopockiej, Elżbiety Malcz–Klewin, Leonii Nadelman/Janeckiej, Marii Nicz–Borowiakowej, Jadwigi Simon–Pietkiewicz, Resi Schor, Elwiry Zachert–Mazurczyk oraz Wandy Zawidzkiej–Manteuffel.

Historie studentek międzywojennej Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera