Kultura nadmiaru. Jak segregujemy odpady?

Każdego dnia doświadczamy nadmiaru – bodźców, przedmiotów, informacji. Wytwarzamy też mnóstwo odpadów, choć według badań wypadamy pod tym względem nieco lepiej niż nasi zachodni sąsiedzi.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od 2017 roku w Polsce wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów. Jak radzimy sobie dziś z segregacją i jakie możliwości odprowadzania odpadów gminy zapewniają obywatelom? Temat ten został poruszony w badaniu prowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury. Zebrane dane i wnioski ujęto w raporcie zatytułowanym „Kultura nadmiaru w perspektywie lokalnych instytucji – strategie i taktyki zarządzania odpadami”. Przy okazji publikacji raportu rozmawiamy z Grażyną Pol – Kierowniczką Działu Badań i Analiz NCK.

„Po pierwsze, przyjrzeliśmy się statystykom Głównego Urzędu Statystycznego, który zbiera informacje z każdej gminy. Zbudowaliśmy z tego mozaikę bardzo różnych gmin. Wybraliśmy pięć, które zainspirowały nas z różnych powodów” – mówi gość Audycji Kulturalnych. Jak się okazuje, rzeczywisty obraz sytuacji w poszczególnych miejscach nie zawsze odbija się w liczbach. W raporcie ujęto też przyzwyczajenia i praktyki poszczególnych gospodarstw domowych. Jakie wnioski płyną z przeprowadzonych badań? Zapraszamy do słuchania.

Z raportem mogą się Państwo zapoznać na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Kultura nadmiaru. Jak segregujemy odpady – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera