91. rocznica urodzin Eugeniusza Rudnika

28 października 1932 roku w Nadkolu nad Liwcem urodził się Eugeniusz Rudnik, jedna z najbarwniejszych postaci legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Osiem lat temu ukazało się czteropłytowe wydawnictwo pt. „Miniatury”, na którym zebrano krótkie kompozycje Eugeniusza Rudnika oraz ich interpretacje w wykonaniu artystów dźwięku średniego i młodego pokolenia. Box został wydany przez Narodowe Centrum Kultury i Requiem Records. Z okazji jego uroczystej premiery, która odbyła się w Muzeum „Polin” 21 czerwca 2015 roku, Eugeniusz Rudnik zgodził się nagrać kilka zdań do zebranych gości. Nagranie powstało na wypadek, gdyby legenda Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z jakichś powodów nie dotarła na uroczystość. Tak się niestety stało, dzięki temu nagranie zostało wyemitowane przy zgaszonych światłach w obecności wszystkich muzyków i pełnej widowni. Strumień światła skierowany był tylko na uruchomiony magnetofon szpulowy, będący znakiem rozpoznawczym kompozytora. Z okazji 91. urodzin Rudnika, zapraszamy do wysłuchania tej niepublikowanej nigdy dotychczas wypowiedzi!

„Miniatury” są jeszcze dostępne w internetowym sklepie Narodowego Centrum Kultury.

Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy z Bolesławem Błaszczykiem, wiolonczelistą i muzykologiem, wieloletnim przyjacielem Rudnika, współautorem książki „Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku”.

91. rocznica urodzin Eugeniusza Rudnika – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Marek Horodniczy

redaktor naczelny

Zapisz się do Newslettera