91. rocznica urodzin Eugeniusza Rudnika

28 października 1932 roku w Nadkolu nad Liwcem urodził się Eugeniusz Rudnik, jedna z najbarwniejszych postaci legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Osiem lat temu ukazało się czteropłytowe wydawnictwo pt. „Miniatury”, na którym zebrano krótkie kompozycje Eugeniusza Rudnika oraz ich interpretacje w wykonaniu artystów dźwięku średniego i młodego pokolenia. Box został wydany przez Narodowe Centrum Kultury i Requiem Records. Z okazji jego uroczystej premiery, która odbyła się w Muzeum „Polin” 21 czerwca 2015 roku, Eugeniusz Rudnik zgodził się nagrać kilka zdań do zebranych gości. Nagranie powstało na wypadek, gdyby legenda Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z jakichś powodów nie dotarła na uroczystość. Tak się niestety stało, dzięki temu nagranie zostało wyemitowane przy zgaszonych światłach w obecności wszystkich muzyków i pełnej widowni. Strumień światła skierowany był tylko na uruchomiony magnetofon szpulowy, będący znakiem rozpoznawczym kompozytora. Z okazji 91. urodzin Rudnika, zapraszamy do wysłuchania tej niepublikowanej nigdy dotychczas wypowiedzi!

„Miniatury” są jeszcze dostępne w internetowym sklepie Narodowego Centrum Kultury.

Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy z Bolesławem Błaszczykiem, wiolonczelistą i muzykologiem, wieloletnim przyjacielem Rudnika, współautorem książki „Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku”.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Marek Horodniczy

redaktor naczelny

Zapisz się do Newslettera