Estera Karp – wielki powrót zapomnianej artystki

Urodzona w Skierniewicach pod koniec XIX w. malarka była nazywana jedną z najwybitniejszych przedstawicielek École de Paris. W ciągu naznaczonego tragediami życia, wyrobiła nie tylko charakterystyczny artystyczny język, ale także unikatową technikę: wiele prac malowała kolorowymi długopisami. Jej twórczość przybliża wystawa w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Estera Karp (1897-1970) urodziła się w Skierniewicach, w żydowskiej rodzinie o artystycznym zacięciu. Uczyła się i mieszkała w Wiedniu i Berlinie, po powrocie do Polski osiedliła się w Łodzi – należała do tamtejszej awangardy m.in. do grupy Jung Jidysz.

O nurtach artystycznych międzywojnia rozmawialiśmy przy okazji wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
W 1925 roku przyjechała do Paryża, gdzie związała się ze środowiskiem twórczym École de Paris. W stolicy Francji pokazywała swoje prace na wystawach, także indywidualnej. W 1941 r. trafiła do szpitala psychiatrycznego. Tworzyła dynamiczne, pełne żywych kolorów kompozycje. Malowała portrety i martwe natury a także sceny rodzajowe, z wiekiem coraz częściej poruszały wątki religijne i biblijne. Jej spuścizna artystyczna to: obrazy olejne, gwasze, akwarele, rysunki. Tworząc pod koniec życia w szpitalu psychiatrycznym, posługiwała się niemal wyłącznie długopisami.

Estera Karp zmarła w 1970 r., a jej prace pojawiały się niemal wyłącznie na aukcjach. Wystawa w Muzeum Historycznym Skierniewic to pierwsza od lat 30. XX wieku indywidualna prezentacja twórczości artystki w Polsce. Zgromadzono na niej 80 obrazów Artystki, które zostały podzielone na 12 tematycznych aktów. Prace pochodzą z galerii prywatnych a także muzeów we Francji i Izraelu.
Kuratorami wystawy są dr Ewa Bobrowska, prof. dr hab. Sławomir Górzyński oraz Marzena Rafińska – która opowiedziała o Esterze Karp w Audycjach Kulturalnych.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Skierniewicach.

Grafika: Estera Karp, W ogrodzie, Muzeum Historyczne Skierniewic.

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera