Awangarda, ekspresjonizm, inspiracje średniowiecznym cechem – sztuka międzywojnia w Radomiu

Z okazji jubileuszu stulecia istnienia, w radomskim muzeum można zobaczyć wystawę przybliżającą twórczość ugrupowań artystycznych działających w Polsce w międzywojniu. Na wystawę składa się 130 muzealiów, w tym prace m.in. Zofii Stryjeńskiej, Witkacego, Rafała Malczewskiego czy Władysława Strzemińskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego” to wystawa, która opowiada o sztuce tego okresu, uwzględniając skłonność ówczesnych artystów do łączenia się w grupy. Zarówno literatów, jak i artystów plastyków łączyły konkretne dążenia, postulaty i założenia artystyczne. Powody takiego działania były czasem dużo bardziej prozaiczne jak m.in. ułatwienie w organizacji wystaw.

Na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu możemy oglądać prace tworzone m.in. przez ekspresjonistów polskich, czyli tzw. formistów (Leon Chwistek, Jan Hrynkowski, Konrad Winkler), członków Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm (Wacław Borowski, Zofia Stryjeńska, Tymon Niesiołowski), Bractwa św. Łukasza czy awangardzistów (Karol Hiller, Władysław Strzemiński). W dwóch miejscach pojawiają się prace Stanisława Ignacego Witkiewicza. Więcej o jego twórczości można dowiedzieć się słuchając podcastu.

Sztuka tego okresu była bardzo zróżnicowana. Z jednej strony artyści patrzyli w przyszłość poszukując nowych trendów i zrywając z tradycją, a z drugiej próbowali nawiązywać do sprawdzonych rozwiązań i łączyć je z nowoczesnością. Niektórzy formułowali własne postulaty, inni z rozmysłem wzorowali się na pracach sprzed kilkuset lat.

W Radomiu udało się zgromadzić ok. 130 muzealiów: obrazów, rzeźb i grafik powstałych w latach 1917-1939. Prace wypożyczono m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie, Lublinie i w Poznaniu, a także z Muzeum Sztuki w Łodzi.

W Audycjach Kulturalnych o wystawie „Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego” opowiedział jej kurator – Damian Jendrzejczyk.

Zdjęcia: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Awangarda, ekspresjonizm, inspiracje średniowiecznym cechem – sztuka międzywojnia w Radomiu – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera