„Duchamp uwielbiał grać z nim w szachy”. Elie Nadelman – polski prekursor art déco

W warszawskiej Wejman Gallery można zobaczyć rzeźby Eliasza Nadelmana. To druga w Polsce indywidualna wystawa artysty, którego poszukiwania twórcze inspirowały wielkie nazwiska świata sztuki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Na ekspozycji znajdą Państwo m.in. dwie Idealne Głowy – prace stworzone w najważniejszym okresie twórczości Eliego Nadelmana, kiedy artysta mieszkał w Paryżu między 1904 a 1914 rokiem. Potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie był już rozpoznawalny dzięki Międzynarodowej Wystawie Sztuki Nowoczesnej The Armory Show z 1913 roku. Mecenat nad jego pracami objęła Helena Rubinstein. Jej salony piękna zdobiły rzeźby Nadelmana.

Artysta opuścił Polskę w 1904 roku i już nigdy do niej nie wrócił. Na Starym Kontynencie pozostaje niewiele jego prac. Prawdopodobnie dlatego nie wspomina się o nim tak często. Tymczasem, jak przekonuje Magdalena Furmanik-Kowalska, Nadelman wyprzedzał innych artystów, którzy później dochodzili do podobnych rozwiązań.

Wystawa „Elie Nadelman – polski prekursor art déco” jest dostępna do 10 września 2022 roku w Wejman Gallery, przy ul. Jaracza 8 w Warszawie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości galerii.

„Duchamp uwielbiał grać z nim w szachy”. Elie Nadelman – polski prekursor art déco – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera