Abecadło Kordegardy – „E jak emigracja”

„… a tam nagle eksplozja kolorów, która ogarnęła mną całkowicie i nigdy nie myślałam, żeby się przed nią cofnąć. W moich obrazach jest połączenie geometrii ze spontanicznym wybuchem koloru. To jest właśnie wpływ tego, co widziałam w Nowy Jorku.” – opowiada Hanna Zawa-Cywińska w rozmowie z Agnieszką Bebłowską Bednarkiewicz.

W piątym odcinku Abecadła Kordegardy rozmawiamy z Hanną Zawą-Cywińską, artystką wizualną, która swoją drogę artystyczną rozpoczęła na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Prace artystki prezentowane były w Kordegardzie. Galerii Narodowe Centrum Kultury w 2017 roku na wystawie zatytułowanej „Skrypty”.

Abecadło Kordegardy – „E jak emigracja” – transkrypcja podcastu
****

Galeria Kordegarda jest miejscem znajdującym się na trasie Traktu Królewskiego, między obecną siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Pałacem Prezydenckim. Powstała w drugiej połowie osiemnastego wieku jako miejsce strzegące wejścia na teren zespołu pałacowego, należącego do Marii Zofia Denhoff z Sieniawskich oraz Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Na przestrzeni lat pełniła wiele funkcji: była strażnicą, sklepem, księgarnią, aż w końcu stała się galerią sztuki – miejscem, które nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku pokazuje sztukę polską i zagraniczną, dawną i współczesną. Obecnie, od dwa tysiące jedenastego roku, Kordegarda znajduje się pod opieką Narodowego Centrum Kultury, a jej pełną nazwa to: Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury.

Hanna Zawa-Cywińska

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera