Dzień Wolnej Sztuki – Zuzanna Stańska

dzien wolnej sztuki

Osiem sekund. Według badaczy tylko tyle czasu poświęcamy na jedno dzieło sztuki podczas zwiedzania wystawy. Zerkamy na nie przelotnie, bo w galerii czy muzeum cel często mamy jeden – zobaczyć absolutnie wszystko. W efekcie kontakt ze sztuką mamy niewielki, a zwiedzanie kończy się zmęczeniem i bólem głowy. Zamiast biegać po dziesiątkach muzeualnych sal, warto zatrzymać się przy kilku wybranych obiektach, przekonuje gość tego odcinka, pomysłodawczyni i główna organizatorka Dnia Wolnej Sztuki w Polsce, Zuzanna Stańska.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Przyglądając się obrazowi czy rzeźbie dłuższy czas, z różnych odległości i kątów, jesteśmy w stanie zobaczyć o wiele więcej, niż na pierwszy rzut oka. Ciekawe jest nie tylko to, co dane dzieło sztuki przedstawia, ale też sposób, w jaki zostało wykonane. Chociażby ślady pędzla czy fakturę drewna dostrzeżemy tylko z bliska. I nie trzeba wcale być historykiem ani znawcą sztuki, by docenić pracę artysty.
W Polsce w Dniu Wolnej Sztuki galerie i muzea w całym kraju prezentują zwiedzającym pięć dzieł ze swoich kolekcji. Po zwiedzaniu odbywa się spotkanie, którego uczestnicy dzielą się swoimi wrażeniami.
W tym roku Dzień Wolnej Sztuki przypada 27 kwietnia. Listę placówek biorących udział w akcji znajdziecie TUTAJ.
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera