Duchoturystyka, czyli gdzie w Polsce szukać zjaw i upiorów?

„Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” to książka, która jest dowodem na to, że duchy są wszędzie, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć. Co więcej, w naszym kraju straszą nie tylko białe damy i rycerze, ale całe mnóstwo magicznych postaci z historiami typowymi dla swoich regionów.

Jak wynika z badań „duchologicznych”, zjawy, czarownice, wampiry i inne nadprzyrodzone istoty występują w naszym kraju całkiem licznie – od Szczecina po Łańcut i od Wałbrzycha po Kętrzyn. Można je spotkać nie tylko w zamkach i pałacach, ale też w dawnym bunkrze, pod mostem, a nawet w windzie, nie mówiąc o jaskiniach i leśnych uroczyskach.

„Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” autorstwa Martyny Skibińskiej przybliża zarówno sławne nawiedzone miejsca (zamek Książ, Łysa Góra), jak i te mniej znane. Z lektury można dowiedzieć się, gdzie mieszkał król-pirat, a także, gdzie znajduje się jedyny w Polsce pomnik UFO i gdzie przesiaduje tajemniczy palący fajkę Chińczyk.

Niesamowitym szlakiem legend i ciekawostek historycznych czytelników prowadzą pełne czarnego humoru ilustracje Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Książka jest także zbiorem praktycznych porad, np. jak przygotować się na spotkanie z upiorem, a czego absolutnie nie powinniśmy robić, gdy go spotkamy.

Choć książka adresowana jest przede wszystkim do młodszych czytelników (10+), to tropem duchów i strachów mogą podróżować także dorośli.

W Audycjach Kulturalnych o książce „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” opowiedziała autorka, Martyna Skibińska.

Za ilustracje w książce odpowiada Dominika Czerniak-Chojnacka, z którą rozmawialiśmy przy okazji wystawy jej plakatów w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Materiały graficzne: dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwie Siostry

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera