„False Flag” – gliwicka wieża w kulturze

Niemal stuletnia konstrukcja zlokalizowana na obrzeżach Gliwic zapisała się na stałe we współczesnej historii Polski. Stała się ona symbolem miasta, a także elementem lokalnej tożsamości. O tym, jak wieżę gliwickiej radiostacji odbierają mieszkańcy i turyści, opowiadają prace Jadwigi Janowskiej.

Radiostacja jest pomnikiem historii – to tam 31 sierpnia 1939 roku miała miejsce prowokacja gliwicka. Niemieccy napastnicy udający Polaków zaatakowali radiostację. Zdarzenie zostało wykorzystane przez III Rzeszę jako pretekst do wypowiedzenia Polsce wojny.

O tym jak dziś postrzegana jest wieża, która na przestrzeni lat stała się symbolem miasta, opowiada projekt Jadwigi Janowskiej pt. „False flag”. Przybliża go wystawa zorganizowana w Muzeum Śląskim w Katowicach. Można na niej zobaczyć zarówno zdjęcia wieży, które z różnych perspektyw wykonała artystka oraz fotografie autorstwa mieszkańców Gliwic, na których można ją zobaczyć na tle wieży. Wykorzystane zostały także zdjęcia archiwalne.

Cykl ukazuje wszechobecność wieży górującej nad miastem. Obecna jest w przestrzeni publicznej i prywatnej, a nawet – w formie tatuaży – na ciele mieszkańców miasta. Znak jest wykorzystywany na różne sposoby, również w obiegu komercyjnym. Wieża może być wszystkim – pomnikiem historii, gliwicką wieżą Eiffla, tatuażem czy nadrukiem na opakowaniu czekoladek.

Wystawę można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach do końca czerwca. W Audycjach Kulturalnych opowiedziała o niej autorka prac, fotografka i wykładowczyni, Jadwiga Janowska.

Zdjęcia: Muzeum Śląskie w Katowicach / fot. Aleksander Bartecki

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera