„Demon ruchu”: powrót klasyki polskiej literatury grozy


Zbiór słynnych opowiadań kolejowych pióra Stefana Grabińskiego, porównywanego z Edgarem Allanem Poe, powrócił na półki księgarń. Wydanie wzbogacone o pełne dynamiki i ekspresji ilustracje Rity Kaczmarskiej, przenosi Czytelników w mroczny świat fascynacji i tęsknot związanych z żelazną koleją.

Stefan Grabiński (1887–1936) uznawany jest za klasyka noweli fantastycznej okresu międzywojennego. Z zawodu nauczyciel polonista, zasłynął jako autor powieści, dramatów i opowiadań. Największą rozpoznawalność przyniósł mu „Demon ruchu” czyli cykl opowiadań rozgrywających się w scenerii kolejowej.

W opowiadaniach regularnie pojawiają się tajemnicze sygnały alarmowe, pociągi widma czy ślepe tory, które zmieniają się w przejścia do innych wymiarów. Bohaterowie Grabińskiego to osobliwe postacie: dróżnik zamkniętej stacji, szalony maszynista upojony prędkością, pasażer uzależniony od podróży czy żyjący w mroku strażnik tunelu. Wszyscy dręczeni złowróżbnymi wizjami i straszliwymi przeczuciami, niekiedy na granicy obłędu. Łączy ich fascynacja: ruchem i pędem, która z czasem przejmuje nad nimi kontrolę.
Grabiński tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym, czasie fascynacji nowoczesnością i postępem. Mimo to w jego opowiadaniach na pierwszy plan wysuwa się metafizyka, obsesja i urojenia. Szkicowane przez niego kolejowe uniwersum wypełnione jest widmami zbliżającej się katastrofy – a wrażenie to potęgują ilustracje Rity Kaczmarskiej.

W książce znajduje się czternaście opowiadań opatrzonych posłowiem pisarki i literaturoznawczyni Elizy Kąckiej, która o twórczości Grabińskiego opowiedziała w Audycjach Kulturalnych.

Nowe wydanie „Demona ruchu” przygotowało wydawnictwo Dwie Siostry w ramach serii „Świeżym okiem”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwie Siostry.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera